Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kur'an Mealini dinlemenin sevabı olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an Mealini dinlemenin sevabı olur mu?

  Reklam
  Soru:
  Kuranı arapça okurken yada dinlerken abdest alıp kıbleye yönelmek sunnettir daha uygundur diyorsunuz. Arapça bilmiyorum, ama Kuranın mealini ne anlatmak istediğini bilmek istiyorum, onu anlamak için türkçe mealini dinliyorum. Peki ben Kuranın türkçe mealini okurken yada elimdeki türkçe meal MP3 lerini mp3 player ile dinlerkende abdest almam şart mıdır? Ne yapmam gerek ? Bu yaptığım davranış dogru mudur?


  ----------------------

  Kuran meali okumanın da elbette sevabı vardır. Ancak Kuranı aslından okumanın sevabı ayrıdır, mealinin sevabı ayrıdır.

  Allah yolunda yapılan en küçük bir iş ve amel bile neticesiz kalmaz. Hele Kur’an okumak gibi Kainatın en büyük bir hadisesi hiç sevapsız kalmayacaktır. Kur’anın yüzüne bakmak bile sevap olursa, Kur’an’ın anlamını veren bir kitabı okumanın elbette sevabı vardır.

  Fakat Kur’an’ı aslından okumak ile mealinden okumak arasında fark vardır. Esas olan Kur’an okumayı aslından öğrenmek ve manasını anlamak için de mealden okumaktır. Ancak hiç bir Kur’an meali aslının yerini tutmayacağından namazda Kur’an yerine okunmaz. Namazımızda mutlaka Kur’an-ı Kerimi aslından okumalıyız. Allah Kelamı olan Arapça olandır. Bunun yeri ve sevabı ayrıdır. Her harfine kat kat sevap verilir.

  Kuranı Kerime abdestsiz dokunmak caiz değildir. Ancak dokunmamak şartıyla abdestsiz bakarak okunabildiği gibi ezbere veya mp3 de dinlenebilir. Ayrıca Kuranı Kerim mealine abdestsiz dokunulabilir, okunabilir ve mp3 te dinlenebilir.
  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Kur'an Mealini dinlemenin sevabı olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vaktin iyi güzel şeylerle harcayıp ilmini artıran ve bunlarla amel eden kişilere sevap yazılır. Kuranı kerimin aslını okumak kadar mealini de okuyup amel etmek için önemlidir.