Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Musibetlerin günahlara keffaret olduğu söyleniyor günahsız insanlarda zarar görüyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Musibetlerin günahlara keffaret olduğu söyleniyor günahsız insanlarda zarar görüyor

  Reklam
  Soru :Musibetlerin günahlara keffaret olduğu söyleniyor. Peki musibetlerde masum ve günahsız insanlar da zarar görebiliyor. Bunu nasıl açıklarsınız ?

  Bela ve musibetlerin mü'minler için bu dünyada yaptığı hataların karşılığıdır. Ancak bu musibetlerde günahsız ve masum insanlar da zarar görmekte, canları ve malları heder olabilmektedir. Bu noktada akla gelen sorulardan ilki "bu musibetlerden sadece günahkarlar nasiplerini alsalar, masumlar almasalar olmaz mı ?" sorusudur.

  Bu durumu Rabbimiz Kur'anda şöyle beyan ediyor: "Bir bela, bir musibetten çekininiz ki, geldiği vakit yalnız zalimlere mahsus kalmayıp masumları da yakar." (Enfal Sûresi, 25) Burada hemen aklımıza şu soru geliyor: "neden musibetlerin sadece zalimlere gelmeyip masumları da içine adlığı konusudur". Yani musibet gelince kurunun yanında yaş da yanmakta, masum insanlarda canlarını ve mallarını kaybedebilmektedirler.

  Bunun cevabı, bu dünyanın tecrübe ve imtihan yeri olması sırrında yatmaktadır. Yani eğer musibet geldiği vakit sadece zalimler ve günahkarlara isabet etse, masumlar ve günahsızlar bu musibetlerden korunsalar o zaman imtihan sırrına zıt bir durum ortaya çıkardı.

  "?bir deprem oluyor, yıkılan binaların altından sadece günahkarlar ölü çıkıyor, diğerlerine bir şey olmuyor, diğer taraftan bir sel felaketi geliyor zalimler boğuluyor masumlar gaybi bir el ile kurtarılıyor. Bunu duyan günahkar insanlar artık tövbe etmeye başlıyor, çünkü tövbe etmezse ibadetlerini yapmazsa bu dünyada hemen musibete maruz kalacağı düşüncesine kapılıyor?."

  İmtihan gereği olarak bir musibet geldiği zaman hem iyileri hem de kötüleri beraberce içine alıyor. Böylece imtihan sırrı kaybolmuyor. Eğer musibetlerde ve zulümlerde iyiler kurtulup sadece kötüler zarar görseydi, imtihan sırrı kaybolurdu. Kötüler de iyi olmak zorunda kalırlardı. Böylece Ebubekir (ra.) ruhlu insanlar ile Ebucehil ruhlu insanlar aynı seviyede kalırdı. Bu açıdan bazen hiç suçu olmayan günahsız kimseler de felaketlere maruz kalabilmektedirler. Fakat masumların bu musibetlerden dolayı büyük mükafatlar görürler. Musibetler onların günahlarına kefaret olur, derecelerini artırır. Eğer musibete maruz kalanlar, henüz teklif çağına gelmemiş çocuklar gibi masumlar ise onların bu dünyadan daha rahat ve huzurlu olan elemsiz ahiret alemlerine gitmelerine ve orada ebedi saadetlere nail olacakları Rahmet-i İlahiyenin şe'nidir.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Musibetlerin günahlara keffaret olduğu söyleniyor günahsız insanlarda zarar görüyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz batan bir diken dahi günahlara kefaret sayılacağını bildirmiştir. İmtihan karşısında görülen musibetlere karşı sabrın sonu da selamettir.