Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Finans kurumlarından konut kredisi almak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Finans kurumlarından konut kredisi almak

  Reklam
  SORU: Kirada oturmaktayım. Maaşım önemli bir kısmı her ay kiraya gidiyor. Hayırlısı ise ev sahibi olmayı diliyorum. Acaba şu andaki kanuni çerçevesi ve idari/hukuki prosedürü göz önüne alınırsa finans kurumlarından(katılım bankalarından) konut kredisi almak caiz midir?

  CEVAP:
  Kredi kelimesi, parayı para ile satın almanın adıdır. Faiz de bunun adıdır. Bir yerde, para yine para ile arada bir ticari konu olmadın alıp veriliyorsa faiz de işliyor demektir. Ölümcül bir zaruret bulunmadıkça böyle bir işleme giremeyiz. Ancak, satın alacağınız daireyi kendi üzerine satın alıp size satan bir işlem yapan finans kurumlarının yaptığı inşaallah caiz olur bir alışveriştir. Oradaki işlemlerin de ne kadar gerçekçi olduğunu siz tahkik etmeye çalışın. Allah yardımcımız olsun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Finans kurumlarından konut kredisi almak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kredi özellikle son çağda hızlı bir şekilde yayılarak bir çok kurumda insanları teşvik eden yönleri göstererek kullanımını sağlamaya çalışılmaktadır.