Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Vakıf arazisine yapılan binadan daire almak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vakıf arazisine yapılan binadan daire almak

  Reklam
  SORU: Bir vakıf kendi arazisini kat karşılığı bir mütahite vermiştir. Üç apartman yapılacak bu arsa üzerine. Anlaşmaya göre bir apartman vakfa ikisi mütahite verilecek. Mütahite verilen bu apartmanlardan daire almak caiz midir?

  CEVAP:
  Vakıflarda kural, vakfedenin koyduğu şarta uyulmasıdır. Vakıf idare edenler, o şarta veya şartlara uymadıkları takdirde vebal altında kalırlar. Müteahhide verildiğini söylediğiniz arsalar bu açıdan değerlendirildiğinde, vakıf yönetiminin böyle bir mülahazayı dikkate almış olması gerekmektedir. Ya da başka türlü değerlendirilemeyecek durumda bir arsadır. Her halükârda sizin o binadan daire almanızın yüzeysel olarak bir sakıncası yoktur. Çünkü mesuliyet vakıf şönetimi üzerindedir. Fakat siz en baştan sizi tereddüde sevk eden bir işten uzak kalın; daha rahat edersiniz. Allah yardımcımız olsun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Vakıf arazisine yapılan binadan daire almak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Normal şartlarda vakıf adı altında olan her şey halkın ihtiyacı olarak tesis edilmesi zorunludur. Bunu yerine getirmeyen bir kimse vebal altında kalır.