Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kesim öncesi kurbanın sütünden yününden yararlanılabilinir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kesim öncesi kurbanın sütünden yününden yararlanılabilinir mi?

  Reklam
  Doğumun peşinden hayvanların boynuzlarının elektrik ve benzeri yöntemlerle kurutulması suretiyle boynuzsuz olarak büyüyen hayvanların, kurban edilmeye engel başka özürleri yoksa kurban edilmesinde bir sakınca bulunmuyor.

  Çeşitli amaçlarla kısırlaştırılmış veya burularak hadım hale getirilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebiliyor.
  Doğuştan kuyruksuz olan veya besili olması için küçük yaşta kuyrukları boğulmak suretiyle düşürülen koyunların kurban edilmelerinde bir sakınca bulunmuyor. Ancak bir kaza sonucu kuyruğunun tamamı veya yarısından çoğu kopan hayvanın kurban edilmesi caiz değil.

  Kurbanlık hayvanın kesilmeden önce hastalığı bilinmiyor ve başka bir özrü de yoksa, kestikten sonra hastalığının anlaşılması halinde yeniden kurban kesilmesi gerekmiyor. Ancak satıcının, eskiden olan bir ayıbından dolayı kurbanlığın bedelini bayramın ilk 3 gününde iade etmesi durumunda, yeniden kurban alınarak kesilmesi gerekiyor. Bundan sonra iade edilmesi halinde ise bu paranın fakirlere sadaka olarak dağıtılması gerekiyor.
  Kurban edilecek hayvanın cinsiyeti, kurban ibadetinin fazileti açısından bir ölçü teşkil etmiyor. Ancak toplum menfaati göz önünde bulundurularak ortaya konulmuş görüşler de bulunuyor. Günümüzde aynı esastan hareketle dişi sığırların kurban edilmesinin üretime zarar vermesi halinde, erkek sığırların tercih edilmesi uygun görülüyor. Ayrıca kurbanlık hayvanın erkek veya dişi olması, kurbanın geçerlilik şartları arasında yer almıyor.
  Gebe hayvanın kurban edilmesi ise doğacak yavruların telef edilmesi söz konusu olduğundan doğru bulunmuyor.

  Kurban etmek üzere satın alınan veya kurban etmek niyeti ile belirlenen hayvanın kesim öncesinde sütünden ve yününden yararlanmak mekruh. Çünkü bu durumda hayvan satın alınmasından veya kurban edilmek üzere niyet edilmesinden itibaren kurbanlık olarak belirlenmiş oluyor. Şayet böyle bir hayvandan yararlanılmışsa bedelinin sadaka olarak verilmesi gerekiyor.

  Din işleri yüksek kurulu  Paylaş
  Kesim öncesi kurbanın sütünden yününden yararlanılabilinir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban edilecek niyeti ile alınan bir hayvanın sütünden faydalanmak caiz değildir. Eğer sütünden faydalanacaksa bu sütü bir hayır niyeti ile vermek gerekir.kurbanın sütünden