Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bayram günleri Kur'an da yok hadislerde var deniliyor aslı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayram günleri Kur'an da yok hadislerde var deniliyor aslı nedir?

  Reklam
  SORU: En güçlü günlük ekonomi gazetelerinden Dünya Gazetesi yazarlarından Tevfik Güngör’ün bayramla ilgili yazısı şöyle: (07/09/2010) ” Kuranda ramazan bayramı ile ilgili açıklama yoktur. Bayram kelimesi sadece Maide 114 te geçer. Bu da İsa’nın son yemeğini işaret eder. Bayram hadislerde vardır. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiğinde İranlıların Nevruz ve Mihrican kutlamalarından etkilenmiş, bunların ümmet için uygun olmadığını ve yerine ramazan ve kurban bayramlarının kutlanmısını buyurmuştur.” Sorum ise şu: Ramazan ve Kurban bayramlarımızla ilgili gerçek, doğru bilgi nedir, kaynağını nereden alır?

  CEVAP:
  Bir kere, ‘Kur’an’da yoktur da hadiste vardır!’ şeklindeki bir çıkış bize ait değildir. Biz, Kur’an ve hadisi aynı konumda görüyoruz.

  İkinci olarak, oruç bile Mekke’de yoktu. O da Medine’de emredildi. Hac da ve dahapek çok ibadet Medine’de kondu. Kaldı ki hadislerde bayramdan söz ederken başkalarının bayramlarına işaret ederek:

  ‘Allah, onların yerine bu iki bayramı size verdi.’ şeklinde bir ifade vardır. Yani Ramazan ve Kurban bayramları bizzat Allah’ın dilemesi ve emretmesi ile gerçekleşmiştir. (Bkz. Ebu Davud, Salat,245/1131; Nesaî, Salatulideyn, 1/1555; Mavsılî, 3820)

  Peygamber aleyhisselam efendimizin sözü hakkında kanaatimiz ne ise bayram hakkındaki kanaatimiz de odur. Din bizim, bayram bizim; kime ne olmalı değil mi?

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Bayram günleri Kur'an da yok hadislerde var deniliyor aslı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hadisi şerifler İslam dininin ikinci temel kaynaklarıdır. İslamın hükümlerinin hepsi kuranı kerimde bulunmadığı için hadisi şeriflere de riayet etmek gerekir.