Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Elimde olmayan paranın zekatını borç alarak vermem gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Elimde olmayan paranın zekatını borç alarak vermem gerekir mi?

  Reklam
  SORU: Benim 17 milyar değerınde bır arabam var 25.000tl nakit bir param var fakat bu para şuan benım elımde değil. Anneme ablama ve eşime borç halinde yani şuan elımde param yok
  1:Bana zekat düşüyor mu?
  2: Kurban kesmem farzmı farzsa elimde para olmadığından nasıl yerıne getırıcem bu farzı bırınden borc alarakmı yoksa alacaklarımdan ısteyerek mi yerıne getırmem gerekir?


  CEVAP:
  Arabanızı herhangi bir şekilde zekât konusu yapmanız gerekmiyor. Paranıza gelince, borç verdikleriniz parayı geri verdikleri zaman, birikmiş zekât borcunuzu ödersiniz. Şu anda onun için borç almanız gerekmez. Üç yıl sonra verirlerse üç yıllık birikmiş zekât borcunu ödersiniz. Kurban için de kurban bayramı günlerinde kurban alacak kadar paranız olursa kurban kesersiniz. Allah’a emenat olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Elimde olmayan paranın zekatını borç alarak vermem gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Olmamış paranın zekatı söz edilemez. Borç verildiği zaman zekat toplu olarak verilir. Bunun için borç alıp zekat vermek yerine beklemeli.