Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Araba aldım ve kurban kesmek istiyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Araba aldım ve kurban kesmek istiyorum

  Reklam
  Selamun aleyküm.geçen ay bir araba aldım ve kurbanını kesmek istiyorum.bunu arakan'a gonderebilir miyim?sadece parayı göndermem yeterli mi,dinen başka bir şey yapılması gerekiyor mu?Allah razı olsun şimdiden.


  Paylaş
  Araba aldım ve kurban kesmek istiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam konu hakkında bilgi için
  Nureddin Yıldız hocanın benzer sorulara verdiği
  fetvalarından faydalanabilirsiniz

  -------------------------------------------


  SORU:
  Selamün aleyküm hocam yeni bir araç aldık kurban kesip fakir yakınlarımıza dağıtmak istiyoruz 500 tl ye koyun kesmek yerine kasaptan dana etini güzel paketler halinde kıyma ve et şeklinde kullanıma hazır hale gelmiş eti bu şekilde dağıtabilir miyiz? Kan akıtmak şart mıdır amaç fakirlere ALLAH rızası için gıda yardımı değil midir? Kendimiz koyun kesersek çok israf oluyor yağları iç organları falan. Örneğin koyun net 15 kg et veriyor biz kasaptan o paraya 25 kg et alabiliyoruz. Selamün aleyküm.


  CEVAP:
  Selamünaleyküm. Bir kere araba alanın kurban kesmesi diye bir kayıt yoktur. O, bizim örfümüzün ürettiği bir ayrıntıdır. Evet, şükür için yapılacak işlerden biri olarak kan akıtmayı zikredebiliriz. Ancak böyle bir şart veya tavsiye yoktur. Eğer adak yapılmışsa yani ‘araba alabilirsem koç keseceğim’ denmişse o zaman adak olduğu için kesilmesi gerekir. Kesilince de adak şartlarına göre işlem yapılır. Hayır mesele bir şükür eda etmek ise sizin projeniz daha makuldür. Fakat ben size daha orijinalini tavsiye edeyim. Hiç et de dağıtmayın. Onun yerine arabanızı her ay bir gün din hizmetlerine kullanmayı planlayın. Daha iyi bir iş yapmış olursunuz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız


  -----------------------


  SORU: Selamünaleyküm. Hocam arkadaşım araba almış.
  Alırken eğer araba alırsam kurban keseceğim demiş.
  Şimdi kurban kesmesem de bu parayı somalilere göndersem diyor.
  Yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Bu bir adaktır; adaklar adandıkları gibi yerine getirilirler.
  Arkadaşınız, Somali’ye kurban kesilmek üzere para göndersin.


  Nureddin Yıldız
araba alınca kan akıtmak,  araba için kan akıtmak,  yeni araba alınca kan akıtmak,  araba alinca kan akitmak,  arac aldim ne kesmeliyim,  araba aldım kan akıtmak istiyorum,  dinen arabaya kurban kesmek