Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan ''Din korkudur'' diyenlere nasıl cevap vermeliyiz ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  ''Din korkudur'' diyenlere nasıl cevap vermeliyiz ?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  Korku temeli üzerine kurulan batıl dinler olabilir ancak bütün dinleri korku üzerine temellendirmek yanlıştır. Özellikle tek hak din olan İslam dinini korku dini olarak görenler yanılgı içerisindedir. Kuran müjdeleyici ve uyarıcıdır. Uyarılar korku değil insanları hataya düşmekten korumak içindir. İnsanın başına gelecek tehlikeyi önceden haber vermek insanları korkutmak değil tedbirlerini almaları için bir uyarı mahiyetindedir.

  İslam sadece Cehennem'den değil Cennetten de bahsetmiştir. İslam dini gelmeden önce insanlık ahiret inancından uzak ve öldükten sonra yok olma inancı ile yaşamaktaydı. İslam bu inanışı yıkmış ve inananları öldükten sonra cennet ile müjdelemiştir. Nitekim Peygamberimizin (sav) şu hadisi bize güzel bir örnektir:

  "Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz." (Buhârî, 3/72.)

  İslam dini, Yüce Yaratan'ın, insanoğluna dünyada mutlu olması ve uhrevi kurtuluşa ermesi için uzattığı bir yardım eli, onu çağırdığı bir hakikat bilgisidir. Onun sayesinde biz yaratanı ve kendimizi tanırız, varoluşun nihai anlamını kavrarız, iç ve dış dünyamızda barış ve huzuru yakalarız. Hz. Adem’den Hz. Nuh’a, Hz. İbrahim’den Hz. Musa’ya, Hz. İsa’dan Hz. Muhammed Aleyhisselâm’a kadar bütün peygamberler bu barış, sevgi ve kurtuluş çağrısının elçileri ve rehberleri olmuşlardır

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  ''Din korkudur'' diyenlere nasıl cevap vermeliyiz ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinin bir çok güzelliği var hatta hepsi güzeldir bu güzellikler anlatılarak kişinin ön yargısının önüne geçilir. Alllahu tealanın nimet ve rahmetinin tecellileri sayısızdır.