Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Şükür Secdesi abdestsiz olarak yapılabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şükür Secdesi abdestsiz olarak yapılabilir mi?

  Reklam
  Soru: Şükür Secdesi abdestsiz olarak yapılabilir mi?

  Cevap:
  Şükür secdesi bir nimetin kazanılmasından veya bir felâket ve musibetin atlatılmasından dolayı kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varmak, secdede iken Allah'a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkmaktır.
  Hz. Peygamber'in ve ashabın ileri gelenlerinden birçoğunun çeşitli sebeplerle şükür secdesi yaptıklarına dair rivayetler bulunduğu için şükür secdesi bu gibi durumlarda müstehap kabul edilmiştir. Bu bakımdan bir kimse kendisi için önemli olan bir sonuca ulaştığı ve yine kendisi için tehlikeli olan sonuçtan beri olduğu her durumda şükür secdesine kapanabilir.
  Şükür Secdesi hakkında Peygamber Efendimize ve ashabına ait bizlere gelen haberler şöyledir.
  "Ebû Bekrete (r.a)’dan Şöyle demiştir:
  Peygamber (s.a.s.), kendisini sevindiren veya onunla sevindiği önemli bir şey Ona gelince Allah Tebâreke ve Teâlâ'ya şükür olarak secdeye kapanırdı."
  [1]

  "... Enes bin Mâlik (r.a) Şöyle demiştir :
  Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) büyük bir ihtiyacın görüldüğü ile müjdelendi. Bunun üzerine hemen secdeye kapandı."
  [2]

  Kah bin Mâlik (r.a)’dan rivayet edildiğine göre: Allah Teâlâ O’nun tövbesini kabul edince (şükür olarak) secdeye kapandı."
  [3]

  “Rabbimden dilekte bulundum ve ümmetim için şefaat niyaz ettim. O da ümmetimin üçte birini bana bağışladı. Ben de Rabbime şükretmek için secdeye kapandım. Sonra tekrar başımı kaldırıp Rabbimden ümmetimi bağışlamasını diledim; O da bana ümmetimin üçte birini bağışladı. Ben de bunun üzerine Rabbime şükür secdesine kapandım. Sonra tekrar başımı kaldırıp Rabbimden ümmetimi diledim; O da bana ümmetimin geri kalan üçte birini bağışladı. Ben de Rabbime şükretmek üzere secdeye kapandım.”
  [4]

  Şükür secdesi için, taharetin şart olup olmadığı hususunda ulema ihti*laf etmiştir. Bazıları, namaza kıyas ederek şükür secdesi için de taharetin şart olduğunu söylerken, bazıları da şart olmadığını söylemişlerdir.
  Şükür secdesi yapılış itibariyle tıpkı tilâvet secdesi gibidir. Abdestli iken şükür secdesine niyet edilir, eller kaldırılmadan “Allahüekber” diyerek tekbir alınır, secdeye varılır, mümkün olduğu kadar uzun secde edilir, sonra da selâm verilir.
  Şükür Secdesinin namazın peşine yapılması mekruhtur. İnsanlar yapılan bu secdeyi namazdan zannedebilirler.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz  Paylaş
  Şükür Secdesi abdestsiz olarak yapılabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi tekbir getirip secdeye vararak şükrünü dile getirir. Abdestli olmak zorunlu değil fakat Allahu tealanın huzuruna vardığı için abdestli olmak daha iyi.şükür secdesi abdestsiz yapılırmı,  abdestsiz secde edilir mi,  abdestsiz secde yapılırmı,  şükür secdesi için abdest gerekir mi,  tilavet secdesi abdestsiz yapılırmı,  abdestsiz secde ,  abdestsiz secde yapılır mı