Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Belirli gün, gece veya saatlere has ibadet yapmak caiz midir sünnette varmıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Belirli gün, gece veya saatlere has ibadet yapmak caiz midir sünnette varmıdır?

  Reklam
  SORU: Es selam’un aleykum. Benim sormak istediğim konu şu: Belirli gün, gece veya saatlere has ibadet yapmak caiz midir? Demek istediğimi bir de örneklendireyim. Mesela: peygamber sabah ve akşam namazından sonra haşr suresinin son ayetlerini okumayı önermiş; ama biz her gün yatsı namazından sonra sanki bir farzmış gibi yasin suresini okuyorsak ve bunu bir alışkanlık haline getirmişsek bunda bir sıkıntı olur mu? veya pazartesi akşamları hep teheccüte kalkıyorsak yani demek istediğim yaptığımız ibadetleri peygamberden bir tavsiye olmadan ve kendi berirlediğimiz zamanlara ve şekillere has yapıyorsak bunun sakıncası var mıdır? Not: Kaynaklarınızı da benim kolay ulaşabileceğim şekilde belirtirseniz memnun olurum. Es selam’un aleykum ve rahmetullah ve beraketuhu.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  İbadet şekli koymak veya bir ibadete zaman ve yar tahsis etmek BİD’ATTİR. Bunun dışında sizin verdiğiniz örnekler bid’at olmaz. Eğer pazartesi yatsı namazından sonra Yasin okunmazsa olmaz gibi bir düşünce ile yapılırsa bu da bid’at olur. Yoksa bir mü’min, ilke olarak pazartesi gecelerini teheccütle geçireyim demekle yanlış bir iş yapmış olmaz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Belirli gün, gece veya saatlere has ibadet yapmak caiz midir sünnette varmıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz çoğu zaman geceleri ibadet ettiği olurdu. Bunun dışında dinen mübarek olan bazı geceler de bulunmaktadır. Gündüzü oruç geceyi de namaz ve kuranı kerim okuyarak geçirilmesi kişi için hayırlı olduğu belirtilmektedir.