Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ticari araç temini için araç imalatçılarının fabrika finanslarını kullanabilir miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ticari araç temini için araç imalatçılarının fabrika finanslarını kullanabilir miyiz?

  Reklam
  SORU:Ticari araç temini için araç imalatçılarının fabrika finanslarını kullanabilir miyiz? Fabrikalar kendi araçları için vadeli satış uygulamaktadırlar. Hiç bir banka bağlantısı olmadan. Bu finansların kullanılmasında bir sakınca var mı?

  CEVAP:
  Şunu halledelim isterseniz. Siz bir bankaya gidip orada anlaşma imzalamanızla sizin bir bankaya gitmeden önünüze konan o bankaya ait bir anlaşma metnini imzalamanız arasında ne fark var? Size araç satanlar, filan bankanın, önceden yapılmış sözleşme metnini size imzalatmaları gibi bir durum faizin ta kendisidir. Eğer, size sattıkları aracın taksit farkını belgeleyecek bir senet imzalattırılıyor ve o belgeyi de tahsili kolay olsun diye bankaya veriyorlarsa mesele yok. Bunun dışında kendinizi aldatmış olursunuz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Ticari araç temini için araç imalatçılarının fabrika finanslarını kullanabilir miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Görünürde faiz olmadığı görünse de mümin açık göz olması ve bu tür kandırmalara ya da haramlara göz yummaması gerekir. Haram haramdır kişinin kendini kandırması bunu değiştirmez.