Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yeni evliyim eşim beni ailemlle görüştürmüyor.Ne yapabilirim ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yeni evliyim eşim beni ailemlle görüştürmüyor.Ne yapabilirim ?

  Reklam
  Yeni evliyim eşim beni ailemlle görüştürmüyor.Ne yapabilirim.

  Cevap:
  Akrabasıyla ilişkilerini canlı tutmak, yani sıla-ı rahim yapmak kadın erkek herkesin görevidir. Onları ziyaret edip halini hatırını sormak da bu kabildendir. Farz olan budur. Ancak bu ziyaretin ne kadar zamanda bir olacağı örfe bırakılmıştır. Allah (cc) erkeklere hitaben: "Hanımlarınıza maruf ölçülerle davranın" buyurur.Buna göre bir beldede en azından bayramlarda ziyaretleşmek bir örf ise ve bunu yapmayanlar kınanıyorsa bu ziyaret kadının hakkı olur. Fıkıh kitaplarımızda şöyle bir ölçü verilmiştir: Sefer mesafesi olmayan yerdeki anne babasını kadın ayda bir kez ziyaret edebilir. Buna kocası izin vermemezlik edemez. Çünkü yakınlarla sıla Allah'ın emridir. Allahın emri olan bir yerde kulun hakkı öne geçemez. Sefer mesafesi olan yerdeki anne babasını ise yılda bir kez ziyaret etme hakkına sahiptir. (Prof. Dr. FARUK BEŞER)

  Sakarya il müftülüğü  Paylaş
  Yeni evliyim eşim beni ailemlle görüştürmüyor.Ne yapabilirim ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hakkı olduğu halde bunu engellemek büyük günahtır. Kişi akrabaları ile ailesi ile olan ilişkisini kesmesine neden olmak Allahu tealanın vermiş olduğu hakkı elinden almak demektir.