Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Gayrimüslimin hakkinda giybet etmek günah mi ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gayrimüslimin hakkinda giybet etmek günah mi ?

  Reklam
  Selamün aleyküm,
  kendi din kardesinin giybetini yapmak ne kadar günah ve ne kadar cirkin bir davranis oldugunu biliyorum, ama peki gayrimüslim birinin dedikodusunu yapmak ayni sekilde günah mi ? Verdiginiz tüm cevaplar icin Allah razi olsun.


  Paylaş
  Gayrimüslimin hakkinda giybet etmek günah mi ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Konu hakkında bilgi için eklenen yazıyı
  okuyabilirsin kardeşim

  ---------------------


  Müslümanın gıybetini yapmak haramdır; bu kesindir. Ancak, Müslüman olmayana gelince durum ikiye ayrılır:

  1. Harp hâlinde olduğumuz gayri müslimin gıybeti.

  2. Sulh hâlinde olduğumuz gayri müslimin gıybeti. Yani şu andaki Hristiyan ve Yahûdiler gibi.

  Harp hâlinde iken kâfirlerin gıybetini yapmak haram değildir. Onların kötülenmesi, harbin lehimize gelişmesi için gereklidir; bunda günah söz konusu olmaz.

  Ancak, sulh hâlinde olduğumuz bugünkü gayri müslimlerin durumu aynı değildir. Onların gıybetini yapmak (şahısları ile sıfatlarını ayırmak suretiyle) ancak câiz olur. Yâni, Allah’ın yarattığı mükemmel bir varlık olarak değil de, bu mükemmel varlığa ilâve ettikleri küfürlerinin gıybetini yapmak, küfürden ürkmeyi netice verecek mânada gıybetlerini yapmak câizdir. Demek ki şahısların değil, sıfatlarının gıybetini yapmak câiz olur.

  Maksat, şahıslarının gıybeti olmayıp, inançlarındaki yanlışlıklarının kötülüğünü anlatmak olduğundan mahzur bulunmadığını, Gazalî’nin fetvalarından öğrenmekteyiz.

  Müslümanların içinde bulunan azınlıklara gelince:

  Bunların bütün durumları Müslümanlar gibi İslâmın teminatı altındadır. Yüce İslâm’ın adâleti, himayesine aldığı bu zımmîlerin gıybetini câiz görmez. Verdiği teminatın zedelenmesine müsaade etmez. Gıybetleri yapılmışsa helallik dilemek gerekir.

  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Peki o halde yaptigimiz giybetin gayrimüslim kisilerin hakkinda, onlarin haklarini nasil ödeyebiliriz, eger helallesme imkani da yoksa. Onlar icin hayir dua da bulunsak aff olur mu günahlarimiz. Yada kendi müslüman kardeslerimiz hakkinda yaptigimiz giybetin günahini da onlara hayir dua da bulunsak affedilir mi ? yoksa helallesmeden haklarini ödeyemezmiyiz ?gayrimüslime gıybet,  dedikodu yapmak günahmı,  gayrimüslime bela okumak,  gayrimüslime beddua,  gayrimüslimlerİN GIYBETİNİ YAPMAK GÜNAHMI