Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Nikah İçin Kaç Şahit Gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nikah İçin Kaç Şahit Gerekir?

  Reklam
  SORU: Ben 8 senedir İtalya’nın kuzeyinde yaşamaktayım. Dindar ve de modern bir insanim. Dini görevlerimi eksiksiz yerine getirmeye çalışmaktayım ve de ayni zamanda tasavvuf ile de içiceyim. 35 yasındayım. Bu zamana kadar doğru bir insanı bulamadım evlilik kısmet olmadı. Ancak burada katolik bir kız ile tanıştım ve de birbirimize güzel duygular hissettik. Kendisi kağıt üstünde Katolik ama uygulaması yok ve de sizinde bildiğiniz gibi Avrupalılarda evli olmak pekte umurlarında değil ve de şartta değil hatta korkutucu bir şey. Ben hiç olmazsa ki benim için en önemlisi dini nikah; bu konuyu onunla konuştum çünkü Allah’ın izni olmadan böyle bir şey yapmam mümkün değil, zina en çok korktuğum günah, çünkü etrafımda pek çok örneklerini gördüm. En sonunda kızı ikna ettim. Diyanet sayfanızda okuduklarım kadarıyla ve de internetten araştırdıklarımla birlikte; yaşadığım yerde cami yok ve de Türk nüfus az, bu nedenle ya 150 km ötedeki şehre gidip orada bir organizasyondan yardim alabilirim yada eğer doğru ise 2 şahidin huzurunda nikahı kendimde uygulayabilirim. Bu konuda sizden bilgi rica edecektim. Birde mehir konusunda eğer yanlış değilse minimum miktar 5 gr altın yani yaklaşık 500 lira sanırım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim Allah razı olsun saygılar…CEVAP: Selamünaleyküm.
  İki Müslüman şahit sizin için yeterlidir. Mehir olarak da asgari veya azami bir limit yoktur. Sakın nikâhı bir zamanla sınırlı tutmayın.


  Paylaş
  Nikah İçin Kaç Şahit Gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İmam nikahın sahih olması için iki erkek ya da bir erkek iki kadın olması gerekir. Kadının şahitliği erkeğin yarısı kabul edilir bu nedenle kadın seçilirse iki kadın olması gerekir.