Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hamileyken namaz kılınabilir mi; kılınırsa nelere dikkat edilmelidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamileyken namaz kılınabilir mi; kılınırsa nelere dikkat edilmelidir?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

  Tıbbî verilere ve İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre hamile kadın, hayız görmez. Dolayısıyla hamile kadında kanama görülse bu hayız kanı olmayacağı için kadın namaz ve oruçla mükelleftir. Özürlü (müstehâze)lerin hükümlerine tabi olarak abdestli olmak şartıyla namaz kılabilir, Kur'ân'a dokunabilir, Kur ân okuyabilir, camiye girebilir.

  Hamile doğum yapar yapmaz artık nüfesa (lohusa) olur. Kan kesilip gusl edince normal hükümlere tabi olur ve dinî vecîbelerini îfa eder.
  İlave bilgiler için tıklayınız:

  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Hamileyken namaz kılınabilir mi; kılınırsa nelere dikkat edilmelidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bayanların namaz kılamadıkları zamanlar hayız oldukları günler ve lohusa dönemleridir. Bunun dışında hamilelik dahil her zaman namaz kılabilirler.