Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Su satmak caiz mi,su ticareti karşılığında kazanılan para helal mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Su satmak caiz mi,su ticareti karşılığında kazanılan para helal mi

  Reklam
  SORU: Su satmakta şer’an bir sakınca var mıdır? Su ticareti karşılığında kazanılan para helal midir? Acaba doğal temiz su belediyelerin sunması gereken zorunlu hizmetler arasında olması gerekir mi? Bu ticâret, parası olan temiz su içsin, olmayan ne olursa olsun mantığına götürmez mi? Bunun, insanların zorunlu ihtiyâcını kapitalist sisteme parçası haline getirmek olarak değerlendirilmesinin şer-î hükmüne bir etkisi var mıdır?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Kamuya ait bir suyu, özel bir mülk gibi değerlendirmek doğru olmaz. Ama normal bir suyun işletilmesi için gerekli ekonomik kuralların uygulanması tabiidir. İnsanların şehir suyuna sahip olması devletin görevlerindendir. Bu bile ücretli olması gereken bir hizmettir. Şişelenmiş bir suyun ücretsiz dağıtılması gibi bir talep hayatın akışında yer bulamaz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Su satmak caiz mi,su ticareti karşılığında kazanılan para helal mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Usulsüz yollarla suyu satıp para kazanmaya çalışmak elbetteki helal değildir. Fakat kamuya ait olmayan emek ile çalışılıp satılması helaldir.