Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İçki Kullananlar Niçin Sık Sık Hasta Olurlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İçki Kullananlar Niçin Sık Sık Hasta Olurlar?

  Reklam
  Sözü geçen ve içki kullananlarda meydana gelen asetaldehid-albumin birleşiğinin, insanda lenfosit (muafiyet, yani bağışıklıkla alâkalı hücre) farklanmasını bozduğu, bunun neticesinde de alkoliklerde mikroplara, vücuda yabancı maddelere karşı bağışıklığın yani muafiyetin büyük zarar gördüğü isbatlanmıştır. Bunun neticesi olarak içki kullananlar, alkolikler sık sık hasta olurlar.Amonyak (NH3) gibi vücutta meydana gelen zararlı birleşikler karaciğer hücrelerinde zehirsizleştirilir. Amonyak böbreklerden daha kolay atılabilen üreye değiştirilir. Siroz gibi kronik karaciğer hastalıklarında amonyağın üreye değiştirilmesi düşer. Kanda amonyak artar. Neticede amonyak zehirlenmesi, karaciğer koması olur.Alkolün parçalanması neticesinde meydana gelen fazla hidrojen karaciğer hücrelerinin metabolik faaliyetlerini bozar. Bu meyanda yağların yanmasıda bozulur, karaciğer hücrelerinde yağ damlacıkları birikir, karaciğerde yağlanma olur.

  s.i.e  Paylaş
  İçki Kullananlar Niçin Sık Sık Hasta Olurlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İçki gibi haram sayılanlar şeyler insanlara zarar verip hayatlarını ve sağlıklarını tehlikeye sokma ihtimalleri söz konusu olduğu için haram kılınmıştır.