Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Gece namaz kılma niyeti ile uyur ve kalkamazsa sözü hadis midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gece namaz kılma niyeti ile uyur ve kalkamazsa sözü hadis midir?

  Reklam
  Aişe (r.anha)’dan haber verildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Gece namazını devamlı kılan bir kimseye; uyanamadığı zamanda da alacağı sevap aynen yazılır. Onun o geceki uykusu kendisine verilmiş bir sadakadır.” (Müslim, Salatül Müsafirin: 28; Ebû Davud, Salat: 309)

  Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  “Devamlı gece namazı kılan bir kimse bazen uyuyakalıp bu namazı kılamaz ise, onun o geceki uykusu aziz ve celil olan Allah’ın o kimseye verdiği bir sadakasıdır. Namazından kazanacağı sevap o kimseye o günlerde de mutlaka yazılır.” (Ebû Davud, Salat: 309; Müslim, Salatül Müsafirin: 28)

  Ebu’d Derda (r.a), Rasûlullah (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu naklediyor: “Gece namazını kılmak üzere niyetlenip yatan kimse sabaha kadar uyanamaz ise niyetine göre sevap kazanır. Onun uykusu Aziz ve Celil olan Rabbinin ona bir ikram ve sadakasıdır.” (Tirmizî, Salat: 327; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 177)

  Bu hadisler daha bir çok hadis kitaplarında sahih olarak zikredilmiştir.(bkz. Nesâî, Kıyamu'l Leyl 61; Muvatta, Salâtu'l-leyl 1)
  "Mü'minin niyeti amelinden daha hayırlıdır"(bk. Mecmuu'z-Zevaid, I, 61)

  hadisi gereğince bir müslüman bir amelinde devam ederde elinde olmayan nedenlerden dolayı zaman zaman yapamazsa Rahmeti ilahi nezdinde onu yapmış gibi sevap kazanır.
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Gece namaz kılma niyeti ile uyur ve kalkamazsa sözü hadis midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gece namazına kalkmaya alışkanlık haline getiren kimseler bir gün bile kalkamadığında yine kalkmış namaz kılmış sevabı kazanacağını peygamber efendimiz buyurmuştur.