Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi

  Reklam
  “Kim kölesini öldürürse, biz de onu öldürürüz. Kim kölesinin azalarını keserse biz de onun azalarını keseriz. Kim kölesini iğdiş yaparsa biz de onu iğdiş yaparız.” manasına gelen hadisi, Ebu Davud, Tirmizi, Darimi, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir. (bk. Kenzu’l-ummal, h. no: 39956)Buradan hareketle, İslam’da “iğdiş” yoktur anlamındaki hadisten tereddüde düşmek isabetli değildir. Çünkü İslam’da adam öldürmek de yoktur. Ancak, haksız yere adam öldüren kişi, İslam’da -kısas olarak- öldürülür.

  Demek ki, bir kimseyi iğdiş etmek caiz değildir. Ancak birini iğdiş ederek onun kısır kalmasına neden olan kişiye, ceza olarak ona da aynısı uygulanır.

  Nitekim diğer bir hadis rivayetinde şu ifadelere yer verilmiştir:

  “Müslüman bir kimsenin kölesinin organlarını kesmesi, onu iğdiş etmesi caiz değildir. Kim kölesine bunlardan birinin yaparsa biz de ona aynı muameleyi yaparız.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 399957)
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insanın bir insana yaptığı zulmün karşılığı asla kalmaz. Allahu teala adalet sahibidir ve bu dünyadan göçüp gitmeden bunu görür ya da ahirette aynı acı ile karşılaşır.