Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslam'da örtünme ölçüsü nedir,Müslüman bir kadının gösterişli giyinmesi uygun mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam'da örtünme ölçüsü nedir,Müslüman bir kadının gösterişli giyinmesi uygun mu?

  Reklam
  İslam dini bedenin örtünmesine dair belli ölçüler getirmiştir. Bu ölçülerde kadın ve erkeğin farklı yaratılışları (bedensel ve psikolojik) dikkate alınmıştır. Ahzab Suresi'nin 59. ayeti ile Hz. Peygambere (asm), "...hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar" şeklinde bir "emir" verilmiştir.

  Ayet-i kerimenin örtünme emri yalnızca Hz. Peygamberin (asm) hanımlarına ve kızlarına mahsus kılınmamış, bütün mü'min kadınlara şamil edilmiştir. Bu yüzden ayet-i kerime hususi değil, genel niteliktedir ve kural koyucudur.
  Ayet-i kerimede emirden sonra hikmetler sayılarak "niçin örtünmeli" sorusunun cevabı da verilmiştir.
  Ayetin devamında kadınların hür ve iffetli olabilmeleri için örtünmelerinin daha hayırlı olduğu buyurulmuştur.
  Bu yüzden tesettürün kadının özgürlüğünü ve iffetini muhafaza edici bir işlevi olduğu muhakkaktır.

  Örtünme emrinin özgürlük ve iffete vasıta kılınması bunu doğrulamaktadır.
  Kadınların toplum hayatına çıkmalarına herhangi bir yasaklama getirilmemiş, ancak kadınların iffeti muhafaza etmeleri, hür olmaları ve diğer insanların eziyetlerinden korunmaları için "tesettür" emredilmiştir. Tesettürün kadına kazandırdığı bu ahlaki ölçülerin, tesettürün ruhunu oluşturduğu belirtilmelidir.

  Buna göre tesettür, yalnızca İslami bir kıyafeti değil, İslami ahlak anlayışını da belli etmektedir. Sosyal hayata katılacak olan kadının öncelikle iffetini muhafaza etmesini istemekte ve bu ahlaki refleksi kazanmak için örtünmenin daha uygun ve faziletli olduğu buyurulmaktadır.

  Örtünürken dikkat çekici süslenmeler ve kıyafetler tesettür ruhuna uygun düşmeyeceği için, bunlardan kaçınmak gerekir. Kadın namahreme karşı giydiği elbise sade ve gösterişten uzak olmalıdır. Böylece tesettür hakiki anlamda gerçekleşmiş olsun.

  S.İslmyt  Paylaş
  İslam'da örtünme ölçüsü nedir,Müslüman bir kadının gösterişli giyinmesi uygun mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın hangi renk giyerse giysin önemli olan vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde ve dikkat çekmeyecek şekilde giyinmesi gerekmektedir. Bu şekilde tesettüre riayet etmiş olur.en faziletli örtünme hangidir,  islamda örtünmenin ölçüsü,  islam dininde ortunmenin olcusü