Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Babalık görevine yerine getirmeyen babaya karşı sorumluluğumuz var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Babalık görevine yerine getirmeyen babaya karşı sorumluluğumuz var mıdır?

  Reklam
  SORU: Ben annesi babası 1 yaşında ayrılmış ve hiç baba sevgisi yardımı görmemiş bir gencim. Babamı 12 yaşında gördüm. 1 yıl beraber kaldık ve yanından ayrıldım aramızda kan bağı harici hiç bir bağ yok. Sadece yılda bir telefonda görüşürüz. Ben onu oda beni sevmez. Bugune kadar hiç emeği olmadı bana olmazda ne yapmam lazım hocam. Vebali nedir? Sorumluluğum var mı. O bana hiç babalık yapmadı hocam.

  CEVAP: Şu yaşadığımız dünya olduğu gibi imtihandır. Siz de bu imtihanın bir çeşidini yaşıyorsunuz. Sabreder ve iyi olmaya çalışırsanız büyük bir ecir sizi bekliyor haberiniz olsun. Allah Teala ayağınızı kaydırmasın.
  Babanızın ve annenizin size babalık veya annelik yapmamış olması onların sorunudur. Çünkü sizin evlatlık yapmanız kadar onların da babalık yapmalaır görevleri idi. Onlar kendi imtihanlarını siz kendi imtihanınızı yaşıyorsunuz. Sizin üzerinize düşen en önemli görev, geçmişteki hatalarından ötürü onları yok saymamanızdır. Siz bir şey olmamış gibi davranmaya çalışın. Asla, böyle böyle yaptınız gibi şeyler yüzlerine söylemeyin. Hastalanırlarsa ilgilenin, para isterlerse vermeye çalışın. Aralarındaki tartışmaya kesinlikle karışmayın. Çevrenize onların size yaptıklarını anlatarak onları kötü duruma düşürmeyin. Çok iyi bilin ki, namaz kılıyor gibi sevap kazanmaktasınız. Sevap makinenizi bozmayın. Bırakın çalışsın dursun. Sonunda kazanacaksınız. Allah yardımcınız olsun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Babalık görevine yerine getirmeyen babaya karşı sorumluluğumuz var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Babalık görevini yerine getirmeyen bir babaya karşı yine saygı çerçevesinde onun yaptıklarının onaylanmadığı izlenimi verilebilir ki bu onun davranışlarını düzeltmesi içindir.babalık görevlerini yerine getirmeyen baba,  babalık görevini yerine getirmeyen,  babalik ve islamiyet,  baba babalİk görevini yapmazsa,  babalik gorevini yerine getirmeyen babaya isyan etmek,  haksızlık yapan babaya karşı tavrımız