Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kendi kazancından babasına yardım eden evlat parasını geri istemesi uygun mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kendi kazancından babasına yardım eden evlat parasını geri istemesi uygun mu?

  Reklam
  SORU: S.A. Hocam, biz 4 kardeşiz 2 kız 2 erkek. En büyük ablam gençlik zamanında evlenmeden önce 5-8 sene arası çalışmış ve kazandığı parayı babama vermiş. O dönemlerde babam Türkiye’den bir bina satın aldı. Ablam evlendikten sonra tabi kendi evini kurdu. Babam ama ablamın çalıştığını hiç söz konusu etmiyor. Ben yaptırdım diyor. Ablam babamdan iki defa hakkını istedi, ben sana çalıştım benim hakkımı ver dedi. Babam da ben de seni büyüttüm bu yaşa getirdim diyor. Babamın şuanda 8 dairesi 2 Dükkanı ve 2 Tane Köyde babadan kalma dairesi var. Babam Miras verecek ama ablam ayriyeten hakkını istiyor. Diğer kız kardeşim benim kadar çalışmadı, ben ondan fazla almam gerekiyor diyor. Miras paylaşımı nasıl olmalı ve Baba hakkına ne diyorsunuz?

  CEVAP:
  Ablanız babanıza para verirken ‘BORǒ verdiğini belirterek, babanız da ‘BORǒ olarak almamış ise bu bir babaya hibe durumundadır. Anlaşılan da sonuç böyle çıkacaktır. Bir borç sözleşmesi söz konusu ise o takdirde babanız aldığını geri verecektir. Bu durumda borç değil de kızın parasını babaya vermesi şeklinde bir anlayış ortada olduğundan babanızın yaptığında bir zulüm vardır ama ablanızın ahiretini tehlikeye atmamasını tavsiye ederim. Eğer babanız buradaki haksızlığa göz yumuyorsa işi ahirete havale ediyor demektir. Ablanız alacağını orada alsın, daha kârlı olur. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Kendi kazancından babasına yardım eden evlat parasını geri istemesi uygun mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vicdani olarak bir görev olarak çocuklar anne ve babalarına bakmak ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar durum anlatılarak verilen parayı geri istemek yerine bir miktar para istenebilir.