Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Birine hibe edilen parayı yada malı geri almak uygun mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Birine hibe edilen parayı yada malı geri almak uygun mudur?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm.. Teyzemin eşi vefat etti. 9 yıl kadar bizimle beraber yaşadı (bize ait başka bir evde kira ödemeden kaldı). Bu süre sonunda bizim tasvip etmediğimiz biriyle imam nikahıyla evlendi. Resmi nikah kıyılmadı. Sebep eski eşinden olan maaşı almak. Bu durumda ne yapılması gerekir? Bu mevzuyla alakalı başka bir sorum daha olacak. Teyzemin bir miktar birikmiş parası vardı. Bizimle kaldığı süreçte parasını bize hibe etti ve istemedi. Ancak şimdi bizden parasını geri istiyor. Biz ileride eşiyle ayrıldığında mağdur olmaması için ileride kendisine iade etmek şartıyla parayı vermemeyi düşünüyoruz. Babam o parayı eski eşinin adına hayır yapmaya niyetlendi. Bir de parayı vermemek amacıyla (kendimize kullanmak niyeti asla yok), bizdeki parasına karşılık evimizde oturduğu süre kadar kiraya saymak doğru olur mu? İslami hukuka göre bunun hükmü nedir? Lütfen yardımcı olunuz. Zira bu durum vicdanımızı çok rahatsız ediyor. Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun..
  ,

  CEVAP:
  Selamünaleyküm. Teyzenizin, biriyle evlenip onu kayıtlara geçirmemesi onunla ilgili bir meseledir; sizin bir müdahaleniz gerekmez. Sizin evinizde kaldığı süre içinde siz, ondan kira talep etmeyerek evinizde kalmasını hibe etti iseniz, sizin şimdi ev kirasından söz etmeniz mümkün olmaz. Onun da size hibe ettiği parasını talep etmesi doğru olmaz. Söz konusu para size hibe edilmiş ise siz de onu mesela harcadı iseniz sizin bir bedel ödemeniz gerekmez. Eşinden ayrılması gibi bir hesap içine de girmemelisiniz; teyzeniz olarak her hâlükârda siz ona bakacaksınız. Daha sabırlı ve düşünceli hareket etmeye çalışın. Sevap kapınızı kapatmamaya gayret edin. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Birine hibe edilen parayı yada malı geri almak uygun mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kimseye mal ya da para verilmişse ve bu borç niyeti ile verilmemişse o zaman geri alamaz mal ya da para onun olur. Borç olarak vermişse isteyebilir.