Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Aynı yerde çalıştığım kardeşime şart olsun ki bir daha buraya gelmeyeceğim dedim. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aynı yerde çalıştığım kardeşime şart olsun ki bir daha buraya gelmeyeceğim dedim.

  Reklam
  SORU: Hocam biz iki kardeş bir iş yerinde çalışıyoruz. İş yeri kendimize ait. Aramızda tartışma geçti ve ben şart olsun ki bir daha buraya gelmeyeceğim dedim. Şimdi de pişmanım, ne yapmam gerekiyor? Bana yardımcı olur musunuz inşallah.

  CEVAP:
  ‘Şart olsun’ sözünden ne kastettiğiniz önemli. Eğer, ‘gelirsem karım boş olsun’ şeklinde bir kastınız vardı ise ve tekrar gitti iseniz, eşiniz sizden bir talakla boşanmış olur. Hayır kastınız, yemin etmek türünden bir şey ise sonucu önemli olmayan bir söz söylemiş sayılırsınız. Neden ve ne kasıtla bu sözü kullandığınıza siz karar vereceksiniz. Eğer şu ana kadar o dükkâna gitmedi iseniz, hiç gitmeyin ve riskten kurtulun. Gitti iseniz, eşinizle nikâh tazeleyerek şüpheden kurtulun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Aynı yerde çalıştığım kardeşime şart olsun ki bir daha buraya gelmeyeceğim dedim. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yemin edildiği zaman o yemini kişi yerine getirmediyse aklından geçirmiş olduğu şey ya da söylemiş olduğu şey gerçekleşmiş kabul edilmektedir.