Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslamı hayatına yeni geçirmiş olanlara tavsiyeleriniz neler olabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamı hayatına yeni geçirmiş olanlara tavsiyeleriniz neler olabilir?

  Reklam
  SORU: Ben 40 yaşından sonra islam’ı yaşamaya başlamış birisiyim. Gecmiş namaz borclarım epeyce var yani. Günlük 2 yada 3 günlük kaza kılabiliyorum. İşim dolayısıyle bu kadar becerebiliyorum. Çalışırken ayrıca kuranı kerim den sayfalar ezberlemeye başladım. Normal namazlarımı aksatmıyorum artık. Bu kaza namazı kılmak için işten arta kalan zamanım çok az 2-3 günlük kılıyorum. birazda Kuranı Kerim’i ezbere ayırıyorum. Ezber çalışırkende yapabilyorum zorda olsa. Ama kaza dolayı.ne yapmalıyım . İzlediğim yol doğru mu? Yada siz ne tavsiye edersiniz?

  CEVAP:
  Yolunuz mübarek olsun. Ne mutlu size; Allah’ın azabı ile karşılaşmadan mağfireti ile buluştunuz. Sizi defalarca tebrik ederim. Büyük bir nimetle karşılaşmış bulunuyorsunuz.
  Size tavsiyelerim şunlardır:
  1- Kesinlikle Allah Teala’nın size olan nimetinin kıymetini bilin. Adeta ölümden döndünüz. Şeytan sizi yıldırıp bıktırmaya çalışacaktır. Sakın ona aldırmayın. Bir kere kurtuldunuz, geri çevirecek ayak kaymalarına, yalpalamalara sakın aldırış etmeyin.
  2- En büyük hedefiniz, dönüş heyecanını kaybetmemek olmalıdır. Yani siz, üzerinizde Allah Teala’ya ödenmek üzere şu kadar namaz borcu olduğunu bilin, boyun büküklüğünüz devam etsin, gerisi çok kolaydır.
  3- Baliğ olduğunuz günden itibaren, zamanını hatırlamıyorsanız on beş yaşından itibaren kılamadığınız namazları hesaplayın. Mesela iki bin sabah namazı, iki bin iki yüz öğlen namazı gibi. Toplam borcunuz belli olunca kendi kendinize azmedin. Ben her fırsatta kaza kılacağım deyin. Ve bunu tatbik edin; bir yerde iki sabah namazı kılın. Sonra iki öğlen, Üç akşam kılın.
  Sadece farzları ve vitri kılmanız yeterlidir; sünnetleri kılmayın. Böyle devam edin. Daha sonra, ömrünüzün yetip yetmeyeceğine aldırmayın. Yeter ki heyecanınız eksik olmasın.
  4- Kur’an’dan ezberlemeye kendinizi zorlamayın. Namaz kılacak kadar bilmeniz şimdilik yeterlidir. Onun yerine aşırılığı olmayan bir ilim meclisi dersine katılın. Fıkıh öğrenin. Çokça dua edin. Ailenizin üzerine düşün. Çocuklarınızı ihmal etmeyin.
  Allah yolunuzu açık etsin. Sevinin, iyi yoldasınız.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  İslamı hayatına yeni geçirmiş olanlara tavsiyeleriniz neler olabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamı yeni yeni tanımaya başlayanlar güvenilir kaynakları araştırarak bilgi sahibi olması gerekir. Bu bir iki senelik değil hayatın ta kendisi olacağı için ibadetler ve İslamla ilgili bir çok şeyi bilmek gerekir.