Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yapılan ihalede rakipleri caydırmak dinen caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yapılan ihalede rakipleri caydırmak dinen caiz midir?

  Reklam
  İhaleye sunulan iş, birkaç müşterinin fiyat vermesiyle gerçek değerini bulur, iş sahibinin mağduriyeti ancak böyle önlenir.

  Müşterilerden biri, diğerlerine gizlice para verip caydırmak suretiyle ihaleyi kendi istediği fiyata kapatmak isterse bu câiz olmaz. Bu hal dürüst bir anlaşma sayılmaz. Ayrıca müşterilikten çekilmek için alınan paranın da helâl olduğu söylenemez. Zira müşteri olmaktan vazgeçmek ücreti gerektiren bir iş değildir.

  Bu gibi anlaşmalı şeylere ihale yolsuzlukları, karşı tarafı batırma oyunları demek daha uygun olur. İhalelerde rakipleri caydırmak nasıl câiz değilse, müşterileri kızıştırmak için veremeyecekleri fiyatı verip, değerinden fazlaya almaya mecbur bırakmak da öyle câiz değildir. Almayacağı mala yüksek fiyat verip malın veya ihalenin değerini yükseltmek Peygamberimizin tabiriyle (Neceş)tir ve bir aldatmacadır. Bu ise Müslüman’a yakışmaz, başkalarının ziyan görmesi için müşteri kızıştırmaktan başka bir mânâya gelmez.

  SİE/Ahmet Şahin  Paylaş
  Yapılan ihalede rakipleri caydırmak dinen caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İşi usulüne uygun yapılması işin hayırlı olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında uygun olmayan yollara baş vurulması caiz kabul edilmez. İhaleler para artışı ile elde edilebilir.