Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye

  Reklam
  Soru

  Derisi için yetiştirilen Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye elektirikle öldürmek caiz midir?  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Soru: Çinçilla denen kürk hayvanı yetiştirmek caiz midir? Tavşana benzeyen 8 aylık sonunda sadece kürkü için kesime gönderilen bir hayvan. Ayrıca bir kafeste dişileri boyunlarına bir ip bağlanılarak kafesin diğer bölümlerine geçmeleri engelleniyor. Bu hayvanın hakkına müdahale midir?

  Cevap: Can taşıyan her yaratığın korunması gerekir. Bitki ve hayvanların toplanması, kesilmesi ve kullanılması için ortada bir ihtiyaç bulunmalıdır. İhtiyaç yoksa veya başka bir yoldan ihtiyacı karşılamak mümkün ise canlılar itlaf edilemez.

  Soru: Çinçilya'yı postu için üretip postunu satmak istiyorum. Fakat bu hayvan hem fazla acı çekmemesi hem de kürkü değer kaybetmemesi ve zarar görmemesi için elektrikle öldürülüyor, ondan sonra derisi yüzülüyor. Böyle bir iş yapmak dinimizce caiz midir?

  Cevap: İnsan hayatı ve sağlığı için zaruri/gerekli olmadığından bu hayvanlara, derisini elde etmek için eziyet vermek ve öldürmek caiz olmaz.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

  Selam ve dua ile...
  Paylaş
  Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlara olduğu gibi hayvanların da canları konusunda dikkat etmek gerekir. Onlar da can taşıdığı için canlarını çıkar gereği acıtmak uygun değildir.şinşila tavşanı,  çinçila forum,  çinçila yetiştiriciliği forum,  tavşana benzeyen hayvan,  sinsila derisi