Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Dinimizde müçtehit kavramı hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dinimizde müçtehit kavramı hakkında bilgi

  Reklam
  SORU: İslam’da müceddit (her yy. geldigine inanılan alim) kavramı sahih bir kaynağa mı dayanıyor? Bu mücedditler vahi,ilham vs. bilgi alabilirler mi? Örn: Mesnevi’nin ilk sayfasında ‘ Bu kitap haktan inmedir’ cümlesi geciyor bu konuları merak eden birisi olarak beni aydınlatırsanız sevinirim.

  CEVAP:
  Her asırda Allah Teala’nın dinini ayağa kaldıracak bir kulunu göndereceğine dair bilgi kaynağımız hadisi şeriflerdir. Dolayısıyla bir gazete haberi gibi tahlil edemeyiz bu bilgiyi. Ancak şu hususları da dikkatimizden kaçırmayalım:

  1-
  Bu gönderme işi Allah Teala’ya aittir. Müslümanların kandi aralarından tayin ettikleri biri değildir.
  2- Gelenin âlim biri olması gibi bir daraltma da yoktur. Allah Teala, bir âlimi gönderebileceği gibi bir askerî dehayı, bir toplum önderini de gönderebilir.
  3- Her asırda gelecek olan kişi, dini yenilemeyecektir. Dinin yenilenecek bir tarafı yoktur. Onun işi, Müslümanların üzerindeki külleri savurmaktır.
  4- Kimin filan asırdakki gönderilen olduğunu tespit etmemiz mümkün değildir. Belli bir kitlenin ‘şu şahis’ diye göstermesi bir temenni olabilir; daha ileri götürülmesi boş iddiadır.
  5- Emevi döneminin halifelerinden Ömer bin Abdülaziz’in böyle bir şahsiyet olduğunda neredeyse ittifak vardır. Selahaddin Eyyübî için de bönzer temenniler vardır. Ama bir insanın ölümünden en az bir asır geçmeden ne yapıp yapmadığı konusunda karar vermek doğru olmaz.
  6- Vahiy kapanmıştır. Vahiy iddiasında olan sapıktır. İlham ise vahiy gibi bağlayıcı değildir. İlhamı bir işaret olarak görebiliriz; hüküm kaynağı olarak görmemiz mümkün değildir. Bu konudaki yanlışı kim yaparsa yapsın sonuç değişmez.
  7- Böyle bir müceddidin vazifesi, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin şeriatını canlandırmak, Müslümanların heyecanının ve ihlasını artırmaktır. Yenilik yapan, yabancılardan fikin ve inanç aktaran bu vasıfla anılamaz.
  Allah Teala’dan, zamanımızın, mekânımızın mlücedditleri olmayı bize lütfetmesini dileriz.
  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Dinimizde müçtehit kavramı hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu tealanın sonsuz rahmeti nedeniyle her asırda bir alim göndererek insanlara yol gösterir. İnsanların tökezlemeye başladıkları anlarda Allahu teala sevdiği kulları ile yol göstermeye devam eder. Bu onun rahmetinin tecelilerindendir.