Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir?

  Reklam
  Soru

  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir?  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Bütün diğer kötü duygular gibi haset ve nazar da bir imtihan vesilesidir. Başkasının mutluluğuna sevinen bir kimsenin bu imtihanda olumlu puan alması söz konusu olduğu gibi, bu mutluluktan kıskanan ve haset eden kimsenin de olumsuz puan alması söz konusudur.
  Bilindiği gibi, İslam’da emirlerin yanında yasaklar da vardır. Bütün emirler güzel olduğu gibi, bütün yasaklar da kötüdür. İmtihanda sevap kazanmanın yolu çift yönlü işler. Bir yandan namaz kılmak gibi emirleri yerine getirmek, bir yandan da içki-kumar-zina gibi yasaklardan uzak durmak.. Her kötülükten sakınmak farzdır, gereklidir. Bu sebeple, namazı kılmakla, oruç tutmakla sevap kazanacağımız gibi, içki içmekten, haset etmekten sakınmakla da sevap kazanırız.
  Bu açıdan bakıldığı zaman, din imtihanında -kazanması kolay ve kazancı bol olsun diye- biri müspet biri menfi iki açıdan sevap yolları açılmıştır.
  Nazar da büyük çoğunlukla, potansiyel halinde var olan haset duygusunu frenlemeyen ve aşırı kıskançlık gösterenlerin gözlerinden karşı tarafa atılan zehirli bir bomba görevini görmektedir. Bunun da hikmeti, hasette olduğu gibi bir imtihan sırrıdır.
  İlginçtir; Felak suresinin son ayetinde mealen: “Ve hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden(Allah’a sığın!)” ifadesine yer verilmiştir. Bu ayetten anlaşılıyor ki, -genel olarak- haset, potansiyel bir olgu olarak her insanda mevcuttur. Bunun zararı ise, uygulamaya konulduğu zamandır.
  Adeta, haset bir bomba gibidir, pimi çekildiği an etrafına zarar verir. Pimi çekmek ise, insanın iradesine bağlı bir fiil olduğu için sorumluluğu da kendisine aittir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Nazar ve hasedin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanın iradesi ile bakışlarına yansıyarak negatif ya da pozitif elektrik verilmesi ile insana fayda ya da zarar vererek imtihan olur. Peygamber efendimize bakan kimselerin aniden ona inanmaları gözlerindeki pozitif bakışlardan bunun dışında olanlar ise negatif olup insana zarar verince günaha girmiş olur.