Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hangisi daha faziletlidir: Kur’anı yüzüne mi, yoksa ezberden okumak mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hangisi daha faziletlidir: Kur’anı yüzüne mi, yoksa ezberden okumak mı?

  Reklam
  Soru:
  Kur’anı yüzüne okumak mı, yoksa ezberden okumak mı daha faziletlidir? Lütfen cevaplar mısınız?  Cevap:


  Hamd, yalnızca Allah'adır.
  Namaz dışındaki okuyuşlarda, Kur’an'ı yüzüne okumak daha evlâdır. Çünkü Kur’anın Mushaf ‘dan okunması, onu düzgün okumak açısından daha uygun olanıdır. Ama eğer bir kimseye ezberden okumak daha kolay geliyor ve daha fazla huşu duyuyorsa ezberden de okuyabilir.

  Namazlarda ise;efdal olan ezberden okumaktır.Çünkü namazdayken okumayı yüzüne yapması halinde, hem mushafın taşınması, hemde okuma eylemi, ayrıca sayfaların çevirilmesi ve âyetlerin takibi esnasında (namazı fesada götürecek durumlar) olacaktır. Aynı zamanda, kıyamdayken, sağ elini sol eli üzerine koyamayacak ve belki de mushafı koltuğunun altına koyması halinde, rükû ve secdelerini (mushafı düşürmemek için) gereğince ifâ edemeyecektir. Bu yüzden namaz kılarken kıraatin ezberden yapılmasını tercih ediyoruz.

  Bu şekilde, bazen de cemaat içinden bazı kimselerin, imamın arkasından mushaftan kıraati takip ettiklerine şâhid olmaktayız. Bu durum, yukarıda belirttiğimiz gerekçeler nedeniyle gereksizdir. Çünkü, cemaatin, imam (ın okuyuşunu mushaftan) takip etmelerine ihtiyaç yoktur. Evet, imamın ezberinin iyi olmadığı farz edilecek olsa ve cemaatten birine: Arkamda (bana yakın) dur ve beni (okuyuşumu) mushaftan takip et derse, bunda herhangi bir beis yoktur.  (Bkz: Muhammed b. Salih el-Useymîn'in; "İslâmî Fetvâlar; c. 4, s: 8).

  alinti  Paylaş
  Hangisi daha faziletlidir: Kur’anı yüzüne mi, yoksa ezberden okumak mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerim kitap haline getirilmeden önce ashap ve peygamber efendimiz ezber okurlardı. Değişmemesi ve unutulmaması için kitap haline getirilmiştir her ikisi de aynı anlamı taşımaktadır.