Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Tebliğ metodu nasıl olmalıdır? Nelere dikkat etmek gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tebliğ metodu nasıl olmalıdır? Nelere dikkat etmek gerekir?

  Reklam
  Soru

  Kilisiye bir papazla islam hakkında konuşmak için karar verdik, yani onu inşallah müslüman yapmaya gitmek istiyoruz. Yalnız gitmeden size soruyum dedim bu yaptığımız caiz mi? Kiliseye gidelim mi papaza islami anlatmak için yoksa gitmeyelim mi?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Müslümanların bir vazifeside tebliğdir. Her müslüman bilgisi nisbetinde hak din olan islamı anlatmalıdır. Anlatacağı kişi bir papaz da olabilir, bir devlet başkanı veya bir işçi de olabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur.

  Tebliğ vazifemizi yaparken karşıdaki insanın bilgi seviyesini değerlendirip hazırlıklı ve bir şekilde gitmek gerekir. Eksik yönlerimizi tamalayacak kişileri de yanımıza alarak gitmemiz daha isabetli olur. Çünkü insan her konuda bilgi sahibi olmayabilir.

  Şunu da unutmamalıyız ki bizim vazifemiz sadece tebliğdir. Bir insanı hidayete getirecek olan Allahtır. Biz kendi vazifemizi yapacağız. Karşıdaki kişi imana gelse de gelmese de biz vazifemizi yapmış sayılırız.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Tebliğ metodu nasıl olmalıdır? Nelere dikkat etmek gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah lafzının geçtiği yere Allahu teala rahmetini indirmektedir. Bu nedenle kişşi nerede olursa olsun konuyu dini konulara çevirmeyi alışkanlık haline getirerek bildiklerini yanındakilere ulaşabildiklerine bildirmesi gerekir.