Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Para karşılığı Kur'an okumak caiz midir? Kaset veya bilgisayardan Kur'an dinlemek sevap mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Para karşılığı Kur'an okumak caiz midir? Kaset veya bilgisayardan Kur'an dinlemek sevap mıdır?

  Reklam
  Kur'an'ın okunması ölüye gitmez; okumadan dolayı Allah'ın lutfettiği sevap ölüye hediye edilir. Bu sebeple amacı para almak olan bir insan para için Kur'an okursa ibadet olmayacağından sevab beklemek de doğru değildir. Bu sebeple alimler Kur'an para için okunmaz demişler.

  Ama Hanefi mezhebinde ise ta'at ve ibâdet karşılığında ücret almak haram olduğundan Kur'ân-ı Kerîm'i menfaat karşılığı okumak caiz değildir.

  Ücret alan da mesul, veren de mesuldür. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor:
  "Kur'ân-ı Kerîm'i tilavet ediniz. Fakat karşılığında ücret alıp menfaat sağlamayınız."
  Ancak Hanefi mezhebinin son âlimleri ezan, imamet, va'z ve Kur'ân-ı Kerîm öğretmek mukabilinde ücret almaya cevaz vermişler ve haram olmadığını söylemişlerdir. Çünkü ücret mukabilinde belirli kimselere bu vazife yaptırılmazsa, vazife aksaklığı olacak ve şeair-i İslâmiyenin ortadan kalkmasına sebep olacaktır. (el-Fıkh 'ala'l-Mezahib el-Erba'a, III/127; Resail İbn'i Abidin, s. 158-171)
  Bu bilgilerden hareketle, eğer hoca para almak istemiyorsa, fazla ısrarcı olmamak daha uygundur.

  Kasetten veya bilgisayardan Kuran dinlemek de sevabtır ve bunun sevabını da geçmişlerinize hediye edebilirsiniz. Ancak asıl olan ibadet kastıyla Allah rızası için okumak veya dinlemektir.


  Paylaş
  Para karşılığı Kur'an okumak caiz midir? Kaset veya bilgisayardan Kur'an dinlemek sevap mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimi okumak bir ibadettir. Bu nedenle ücret talep edilmeden okunması tavsiye edilmiş ve bu şekilde okunması ile haram olacağı söylenmiştir.