Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Evde karı koca cemaat yapmaları mı yoksa erkeğin camiye gitmesi mi daha faziletlidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evde karı koca cemaat yapmaları mı yoksa erkeğin camiye gitmesi mi daha faziletlidir?

  Reklam
  Erkeğin camiye giderek cemaatle namaz kılması daha faziletlidir. Ancak kişi evde eşi ve çocuklarıyla cemaatle namaz kılabilir.

  Beş vakit namazı cemaatle kılmak mü’min erkekler için vacibe yakın müekked sünnettir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bütün namazlarını cemaatle kıldığı gibi, birçok hadislerinde de namazı cemaatle kılmanın faziletini dile getirmiş, cemaat sevabından mahrum kalınmamasını tavsiye etmiştir.

  Namazın cemaatle kılınması kadınlar için müekked sünnet olmamakla beraber, onlar da imkân nisbetinde bu sevaptan nasiplerini alabilirler.

  İmamlıkta aranan bir şart da imamın erkek olmasıdır. Bunun için kadın erkeğe imam olamaz. Kadının kadına imamlığı ve namaz sahihse de mekruhtur. Şayet kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılacak olurlarsa imamlığa geçecek kadın ortada, aralarında durur, önlerine geçmez. İmam olan kadının biraz önde durması mekruhtur. En iyisve efdal olanı, kadınların cemaat yapmayıp namazlarını tek başlarına kılmalarıdır.

  Evde ailece cemaatle namaz kılınabilir. Aile fertleri şu düzene göre dururlar:

  Baba imam olur, erkek çocuklar onun arkasına, anne bir saf gerisine, kız çocukları da onun bir saf gerisine dururlar. Fakat yer müsait değilse, bunlar birer ayak boyu geri dururlar. Hep beraber cemaatle namazlarını eda ederler.

  Evde sadece karı-koca varsa, bu durumda erkek imam olur, kadın da cemaat olur. Kadın imamdan bir saf boyu geride durur. Fakat yer müsait değilse, kadın imamın topuk hızasını geçmeyecek şekilde yanında durabilir. Tam hizasında durursa namaz bozulur.

  Namazı bu şekilde cemaatle kılmak sünnettir, kılanlar cemaat sevabını alırlar. Bu namazın, cemaatle kılınan diğer namazlardan farkı sadece yukarıda sözünü ettiğimiz hususlardır.

  Kadın erkeklerin olduğu yerde müezzinlik yapamaz. Ancak eşi ve çocuklarının yanında müezzinlik yapmasının bir sakıncası yoktur.

  Bu arada şu durumu da hatırlatalım:

  Karı-koca aynı namazın farzını cemaatle değil de, ayrı olarak kılacak olsalar bir hizada durmalarında mahzur yoktur.

  Evde kılınan cemaatle namaza, erkeğin kendisine nikâhı düşen veya düşmeyen kadın akrabaları da katılabilirler. Erkek yakınları varsa, yukarıda tarif ettiğimiz saf tertibine göre cemaat olurlar.

  Namazın evde cemaatle kılınması, evde mânevî bir havanın teşekkülüne sebep olması açısından önemlidir. Böylece namaz kılma çağına gelmemiş olan çocuklar bile cemaate iştirak etme sevinciyle ruhlarında namazın zevkini yaşarlar.

  Bu vesileyle ayrıca evde namazın vaktinde kılınması gerçekleştirilmiş olur.


  Paylaş
  Evde karı koca cemaat yapmaları mı yoksa erkeğin camiye gitmesi mi daha faziletlidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  yanlış biliyorsam düzeltin bir cemaat kırk kişiden oluşurmuş. eğer kırk kişi tamamlanamazsa melekler kırkı tamamlarmış. 3. 3
  vallaha ben ilkez sendne duydum bacim..

  buarada hatun kardesim Allah razi olsun paylasimin icin..
 4. 4
  amira sen görmeden de sevilen insanlardansın enerjin iyi huyluluğun yazdıklarından da geçiyor karşındakine Allah cc sana ve tüm müminlere dert zeval vermesin rahmetine ve peygamberimiz (sas) şefaatine nail olanlardan olmayı nasip etsin inşaallah.
  maksadımı aşan yazı yazdıysam da herkesten özür diliyorum. duygularımı paylaşmak istedim. 5. 5
  Alıntı miyal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  amira sen görmeden de sevilen insanlardansın enerjin iyi huyluluğun yazdıklarından da geçiyor karşındakine Allah cc sana ve tüm müminlere dert zeval vermesin rahmetine ve peygamberimiz (sas) şefaatine nail olanlardan olmayı nasip etsin inşaallah.
  maksadımı aşan yazı yazdıysam da herkesten özür diliyorum. duygularımı paylaşmak istedim.
  Allah razi olsun bacim demekki senin gönul gözun guzel ..cunki guzel bakan guzel görur..Allah seni de razi oldugu muminlerden eylesin bacm sagol gercekten cok mahcup oluyorum böyle sözler isittigimde.. Allaha en cok sigindigim seylerden biri seytanin kibri dir ..Allah hepimizi korusun..