Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kaf Suresinin 6. ayetinde geçen "gökte hiç bir çatlak bulunmaması" nasıl anlaşılmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaf Suresinin 6. ayetinde geçen "gökte hiç bir çatlak bulunmaması" nasıl anlaşılmalıdır?

  Reklam




  Soru

  Kaf Suresinin 6. ayetinde geçen "gökte hiç bir çatlak bulunmaması" nasıl anlaşılmalıdır


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Kaf Suresi, 6. Ayet: "Üstlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Onu nasıl kurup meydana getirdik ve (yıldızlarla, sistemlerle) nasıl süsledik; onda hiçbir yarık, (den­gesizlik, uyumsuzluk) da yoktur."
  Gökteki yıldızlar, sistemler sağlam fiziksel kanunlarla düzenlenmiş ve kesin ölçülere göre dengelenmiştir. Öyle ki, bir sistem diğerinin, bir yıldız başkasının sınırına, yörüngesine geçmemekte, kendine ait sınırda hare­ketini sürdürmektedir.
  Âyette «vema leha min fürûc» denilerek, yarık, çatlak, eğrilik ve ahenk­sizlik bulunmadığına dikkatler çekilmektedir. Bu, gök cisimlerinde ve bağ­lı bulundukları sistemlerde bir dengesizlik, uyumsuzluk, gelişigüzellik ol­madığını beyân içindir. Günümüze kadar astronomi üzerindeki ilmî çalış­malar bu gerçeği kısmen tesbit edip ortaya koyabilmişse de henüz tamamen şüphecilikten sıyrılamamıştır. Ama gelecekteki daha ciddi ve kararlı araştırma ve tesbitler Kur'ân'ı doğrulamaktan öteye geçemeyecek ve her buluş ve tespit bu ilâhî kitap karşısında baş eğecektir.
  (bk. Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kuran Tefsiri)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
  03-Mart-2012 - 11:02:12




  Paylaş
  Kaf Suresinin 6. ayetinde geçen "gökte hiç bir çatlak bulunmaması" nasıl anlaşılmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Yeryüzü ve gökyüzü yaratılmadan önce birleşik halde olduğu bildirilmektedir. Yaratılınca birbirlerinden ayrılmış ve bu şekilde yaratılmıştır. Gökyüzünde de ufak bir pürüz bulunmamaktadır.