Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Namaz kılarken sure veya duayı yanlış okumak namazı bozar mı; tekrar baştan alınıp okunabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılarken sure veya duayı yanlış okumak namazı bozar mı; tekrar baştan alınıp okunabilir mi?

  Reklam
  Namaz kılarken sure veya duayı yanlış okumak namazı bozar mı; tekrar baştan alınıp okunabilir mi?

  El-Fevaid kitabında deniliyor ki: "Namazda kıraatte fahiş hata yaptıktan sonra dönüp onu doğru okuyan kimsenin namazı bozulmaz. İ'rablarda da hatâ yapıp sonra bunu düzeltenin de namazı caizdir." (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/285-286.)
  Namazlarda okunan sürelerda hata yapılırsa bakılır, eğer mana bozuyorsa namaz bozulur. Mana bozulmadığı takdirde namaz bozulmaz.
  Zammı süreyi okurken hata edilse ve o hatayı düzeltmek için baştan alınırsa veya başka sureye geçilirse sehiv secdesi gerektirmez. Ancak sure okunmasa veya yanlış yapılıp baştan alınmazsa sehiv secdesi gerekir.


  Paylaş
  Namaz kılarken sure veya duayı yanlış okumak namazı bozar mı; tekrar baştan alınıp okunabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kılarken okunan dualarda yanlışlık yapan kimse ayeti kerimeleri düzeltmek için ayeti tekrar okumak namazı bozmaz. Eğer duanın başına dönecek olursa yine bozmaz.namazda sureyi yanlış okuyup düzeltmek,  namazi yanliş kilinca,  namazda duayı yanlış okumak,  namazi yanlis kilinca ne yapilir,  namazı yanlış kılınca,  yanlis namaz kilinca,  namazi yanlis kilinca