Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Peygamber Efendimize Taif’te üzüm ikram eden Köle Addas'ın akıbeti hakkında bilginiz var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimize Taif’te üzüm ikram eden Köle Addas'ın akıbeti hakkında bilginiz var mı?

  Reklam
  Peygamber Efendimize Taif’te üzüm ikram eden Köle Addas'ın akıbetVakidi'nin el-Megazi'sinde bu konuda farklı iki rivayet vardır.

  Bir rivayete göre, müşrikler Bedir savaşına katılmak için askeri hazırlıklarını yaptıkları bir sırada, bir gün Addas, efendileri olan Utbe ile Şeybe'nin savaş aletlerini ve zırhlarını tamir etmekte olduklarını gördü ve bunun sebebini sordu. Onlar:
  “Hani bir zaman Taif'te bir adam bahçemize gelip konaklamıştı, ona biraz üzüm ikram etmek üzere seni göndermiştik; işte o adamla savaşmak için hazırlanıyoruz." dediler. Bunun üzerine Addas, onlara
  “Allah'a yemin ederim ki o bir peygamberdir, sakın onunla savaşmayın." dedi. Ancak onlar kendisini dinlemediler ve savaşa katıldılar. Addas da istemeyerek de olsa efendileriyle birlikte Bedir savaşına katılmak zorunda kaldı ve onlarla birlikte orada öldürüldü. (Vakıdî, el-Megazî, s.29)

  Diğer bir rivayete göre ise:
  Addas, Bedir mahalline doğru giden yol üstünde durmuş ve Utbe ile Şeybe gelirken onlara sarılmış ve "Allah'a yemin ederim ki o bir peygamberdir, sakın onunla savaşmayın. Valalhi siz ölüme koşuyorsunuz." demiş. Onlarda özellikle Hz. Atike'nin meşhur rüyasını duyduklarında, Utbe kardeşi Şeybe'nin yanına giderek, "Bu rüya da Addas'ın dediklerinin doğru olduğunu gösteriyor." demiş ve geriye dönmeye karar vermişler. Ancak Ebucehil onların peşini bırakmamış ve istemeyerek de olsa onları savaşa katılmaya zorlamıştır. Fakat Addas, yoldan geri dönüp savaşa katılmamıştır. Vakidiye göre, bu rivayet daha güçlüdür. (a.g.e, s. 30-34 –el-Mektebutu'ş-şamile; A. Köksal, İslam tarihi, II/113).
  i hakkında bilginiz var mı?


  Paylaş
  Peygamber Efendimize Taif’te üzüm ikram eden Köle Addas'ın akıbeti hakkında bilginiz var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Addas r.a Rasulullah s.a.v e üzüm ikram ettiğinde Rasulullah efendimizin yemeğe besmeleyle başlaması üzere - Siz farklı bir insansınız buralılara benzemiyorsunuz dedi. Rasullah ona hangi dinden olduğunu sorunca -Ninovalıyım hristiyanım cevabını verdi. Rasul-i ekrem efendimiz -Demek ki sen salih kul Yunus bin metta nın memleketindensin diyince Addas: Sen Yunus u nereden biliyorsun dedi. Varlık Nuru s.a.v: Yunus benim kardeşimdir ben bir peygamberim o da bir peygamberdi. buyurdu. Addas bu sözler üzerine Rasulullah efendimizin eline ve ayağına kapanıp şehadet getirdi.
  Bu tavrı sebebiyle onu ayıplayanlara - ben kendimi bildim bileli yeryüzünden Ondan daha hayırlı bir insan görmedim. O bana öyle bir söz söyledi ki onu ancak bir peygamber bilebilir. cevabını verdi.

  Bugün Addas r.a 'ın İslamla şereflendiği yerde onun adına izafeten bir mescid bulunmakta ve Alemlerin Efendisine üzüm ikram ettiği bahçe muhafaza edilmektedir.addaskimdir,  taif addas,  hz.addas(r.a)ın üzüm ikram etmesi,  addas isimli köle peygamberimize hangi şehirde üzüm ikram etmiştir,  peygamberimize taifde,  addas taif,  köle addas