Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Alkolsüz bira içmek caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Alkolsüz bira içmek caiz mi?

  Reklam
  Alkolsüz bira içmek caiz mi?Alkollü içkiler, hangi içki tipinde olursa olsun, meyve ve tahılların fermantasyonu, mayalandırılması neticesinde elde edilir. İçkinin tamamı alkol değildir. İçerisinde su, şekerli maddeler ve benzeri şeyler bulunur. Fakat hangi tipte olursa olsun, içkilerde vücuda asıl zararlı olan, sarhoşluk yapan madde etil alkol dediğimiz kimyevî maddedir.
  Etil alkol, değişik içkilerde farklı nisbetlerde bulunur. Meselâ etil alkol birada %5-7, şarapta %15-20 nisbetinde iken; cin, likör ve rakıda %45-50, votka ile viskide ise %65-70 nisbetinde bulunur.
  Alkollü içkilerin muhtevasında, mineraller, vitamin, proteinler ve yağlar gibi vücuda faydalı olan maddeler bulunmaz. Onun için, alkollü içkilerin hiçbir besleyici değeri yoktur. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, bir hadis-i şeriflerinde,
  “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azıda haramdır.” (Tirmizi, Eşribe 3)
  diye buyurmuşlardır. Bu hükme göre az miktarlarda da olsa, terkibinde etil alkol bulunan her madde dinen haram demektir.
  Bira Nedir? Ne Değildir?
  1. Bira çimlendirilmiş arpanın özel muameleden geçirilmesi, mayalanması sonucu elde edilir. Muhtevasında %5-7 nisbetinde etil alkol bulunur. Kesinlikle alkollü içki sınıfına dahil edilir.
  2. Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 nisbetinde etil alkol bulunan biranın, etil alkol oranının vakumla azaltılmasıdır. İçerisinde kesinlikle %1-1,5 nisbetinde etil alkol bulunur. (Gıda Bilimi ve Teknolojisi. AÜ Ziraat Fak Teksir No: 113, s.173, Ankara, 1983)
  Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere, biradaki alkol miktarı ne kadar azaltılmış olsa da alkol içerdiği için caiz değildir.


  Paylaş
  Alkolsüz bira içmek caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bunu cok merak ediyordum...Bira alan arkadaslarim vardi okulda bende haram diyordum...yok bu alkolsuz bira diyorlardi bende ne fark eder bita bira dir diyordum.Demeki yanilmamisim Alkoluymus...Gerci Alkol olmasada o zikkimi nasil iciyorlar anlamis deglim iki metreden kokusu geliyor igrenc yaa...konu icin Allah razi olsun Zuhal bacim.