Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Özürlü olma şartları nelerdir, namaza mani olan necaset miktarı nedir? Özürlü olma şartına uymayan bir insan ne yapmalıdır? Mesela her vakitte idrar akıntısı olmayan bir insan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Özürlü olma şartları nelerdir, namaza mani olan necaset miktarı nedir? Özürlü olma şartına uymayan bir insan ne yapmalıdır? Mesela her vakitte idrar akıntısı olmayan bir insan

  Reklam
  Özürlü olma şartları nelerdir, namaza mani olan necaset miktarı nedir? Özürlü olma şartına uymayan bir insan ne yapmalıdır? Mesela her vakitte idrar akıntısı olmayan bir insan, her olduğunda çamaşır değiştirmek zorunda mıdır?


  Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

  Bunu bir misalle îzah edelim: Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hal, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse "ÖZÜRLÜ" sayılır.

  Çünkü, her namaz vakti içinde özür hâli tekerrür ettiği için, özrün devam ettiği ortaya çıkmış, özürlü sayılmanın ikinci şartı da böylece gerçekleşmiştir.
  Özür durumunun ortadan kalkması için, özür hâlinin bir namaz vakti içinde tamamen ortadan kalkması, hiç görülmemesi gereklidir. Böyle olan kimse, artık özürlü sayılmaktan çıkmış olur.


  Paylaş
  Özürlü olma şartları nelerdir, namaza mani olan necaset miktarı nedir? Özürlü olma şartına uymayan bir insan ne yapmalıdır? Mesela her vakitte idrar akıntısı olmayan bir insan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özürlü kabul edilen kimse bir namaz vakti çıkmadan abdestinin bozulması anlamına gelir. Özürlü olan abdest aldıktan sonra diğer vakte kadar necis olsa da abdesti geçerlidir.