Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bir başkasının yerine hacca giden kişi, gittiği zaman kendi hacılığını da yapabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir başkasının yerine hacca giden kişi, gittiği zaman kendi hacılığını da yapabilir mi?

  Reklam
  Hacca bedel gönderecek kimse (ölmüşse yakınları), haccın nasıl yapılacağını bilen ve hac yapabilecek nitelikleri taşıyan, aklı başında, tercihen daha önce hac yapmış ehil bir kimseyi, kendisi adına hac yapmak üzere vekil tayin eder. Normal olarak hac masraflarını karşılayacak parayı kendisine verir. İfrad, kıran veya temettu haçlarından hangisini yaptırmak istiyorsa o hacca niyet etmesini ister.
  Vekil, bedel gönderen kimsenin öngördüğü şartlar doğrultusunda hareket eder. Gönderen hangi haccın yapılmasını istemişse onu yapar.
  Vekil, hacla ilgili görevleri (menasiki) yaparken hep gönderen adına niyet eder. İhrama girerken, tavafa ve sa'ye başlarken, Arafat ve Müzdelife vakfelerinde, şeytan taşlarken, kurban keserken niyetini hep gönderen adına yapar. Aynı şekilde, öncelikle gönderen adına dua eder. Kendisi ve diğer Müslümanlar için de dua edebilir.
  Mesela gönderen, ifrad haccı yapmasını istemişse, vekil ihrama girerken; "Allah'ım! Senin rızan için ..........adına hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle." diye niyet eder.
  "Allah'ım! ......... adına, Lebbeyk! Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülk. Lâ şerike lek." diyerek telbiye getirir. Diğer niyetlerde de aynı şekilde hareket eder ve "Haccın Yapılışı" konusunda anlatıldığı şekilde haccı eda eder. Gönderen, temettu haccı veya kıran haccı yapmasını istemişse, onun adına şükür kurbanı keser.
  Vekil, kendisini gönderen adına tüm hac görevlerini yerine getirdikten sonra, dilerse kendisi için umre yapabilir, ancak hac yapamaz.


  Paylaş
  Bir başkasının yerine hacca giden kişi, gittiği zaman kendi hacılığını da yapabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başkasının yerine hacca gitmiş olan bir kimse ibadeti yerine getirirken kendisini vekil eden kimsenin adını niyet eder. Kişi sevap kazansa da hac ibadeti onun kabul edilir.vekaleten hacca giden hacı olurmu,  vekalet hacci niyeti ve zamanin,  umreye giden hacı olurmu,  bir başkasının yerine hacca giden kişi hac olurmu,  ümreye giden hacı olurmu,  ölen kişi yerine hacca giden kişi hacı sayılır mı,  bu gün umreye giden ha