Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ergenlik döneminde işlenen hatalar günah olarak yazılır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ergenlik döneminde işlenen hatalar günah olarak yazılır mı?

  Reklam
  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, yaptığımız hatalar amel defterimize yazılmaktadır. Böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.

  Şu kadar var ki, bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek on iki, kız dokuz yaşından başlayarak, on beş yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir.
  Oğlanda (erkek) ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya "yerine getirdi", ya da "getirmedi" şeklinde yazılır.


  Paylaş
  Ergenlik döneminde işlenen hatalar günah olarak yazılır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ergenlik dönemine girmeden önce anne ve baba çocuğun dini eğitimini vermek zorundadır. Bu irade ile yetişen çocuk ergenliğe gelince ibadetler farz olur yapmadığı takdirde günah yazılır. Bu nedenle dini eğitimini alsın ya da almasın mükelleftir.kapanmamak günah mı,  küçükken işlenen günahlar,  çocukken yapılan hatalar,  ergenlikte yapılan hatalar,  ergenlikteki günahlar,  küçükken yapılan günahlar ,  cocukken islenen gunahlar