Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan 4 büyük melek ve diğer melekler şuanda veya her zaman Allahımızı görüyorlar mı, anlamında bir soruya nasıl cevap veririz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  4 büyük melek ve diğer melekler şuanda veya her zaman Allahımızı görüyorlar mı, anlamında bir soruya nasıl cevap veririz?

  Reklam
  Soru

  4 büyük melek ve diğer melekler şuanda veya her zaman Allahımızı görüyorlar mı, anlamında bir soruya nasıl cevap veririz?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;  Bilebildiğimiz kadarıyla hiç bir melek hiç bir zaman Allah’ı görmemiştir. Perdelenmeyi gerektiren ilahî azamet, meleklerin de Allah’ın görmemesini icap ettirmektedir.

  Müslim’in rivayet ettiği bir hadis-i şerifte peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Allah’ın hicabı nurdur. Eğer onu açsaydı, yüzünün (Zat-ı akdesinin cemal ve celal) tecellileri, ihata ettiği bütün mahluklarını yakardı”(Müslim, iman, 293).

  Bu hadisin genel ifadesi meleklerin de Allah’ı görmediklerinin delilidir. Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, ahirette insanlar gibi cinler ve melekler de Allah’ı görürler..

  “Arşı taşıyan, bir de onun çevresinde bulunan melekler devamlı olarak Rab’lerini zikir ve O’na hamd ederler. O’na gerçekten inanır ve müminler için şöylece af dileyip dua ederler: “Ey Ulu Rabbimiz, Senin rahmetin ve ilmin her şeyi kuşatmıştır! O halde tövbe edenleri ve Senin yoluna tâbi olanları affet ve onları cehennem azabından koru!”(Mümin, 40/7) mealindeki ayetten de meleklerin Allah’ı görmediklerini anlayabiliriz.
  Ayette meal olarak yer alan “(melekler) O’na gerçekten inanır” ifadesi, onların da iman-ı bilgayb cihetiyle Allah’a inandıklarını göstermektedir.


  Paylaş
  4 büyük melek ve diğer melekler şuanda veya her zaman Allahımızı görüyorlar mı, anlamında bir soruya nasıl cevap veririz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dört büyük melek de dahil olmak üzere hiç bir melek Allahu tealayı görmemiştir. Sadece peygamber efendimiz kulluğunun karşılığı olarak görmüştür.melekler allahı görür mü,  melekler allahı görüyor mu,  melekler allah ı görür mü,  melekler allahı görürmü,  melekler allahi görüyormu,  cezalı melek,  melekler allahi gorurmu