Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Namaz kılarken kapı çalınırsa, namazı bozup kapıyı açmak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılarken kapı çalınırsa, namazı bozup kapıyı açmak caiz mi?

  Reklam
  Namazı herhangi bir sebepten dolayı bozan kişi, bunu yeniden kılması gerekir.

  Namazı bozmak haramdır. Ancak bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caizdir.

  Saldırıya uğrayan veya suya düşen bir insanın yardım istemesi halinde, ona yardım etmek maksadıyla namazı bozmak vacip olur.

  Davar sürüsüne kurt veya herhangi bir canavarın saldırması, gözleri kör olan veya tehlikeyi fark etmeyen bir kimsenin kuyuya veya çatıdan aşağı düşme tehlikesi ile karşılaşması durumlarında, bu gibilere yardım için namazı bozmak caizdir. Düşme ihtimali kuvvetli ise o zaman namazı bozmak vacip olur.

  Ebenin; doğacak çocuğun veya annesinin ölmesinden, yahut bir organının telef olmasından korkması halinde namazda ise namazı bozması, değilse namazı ertelemesi yani kazaya bırakması da yine vaciptir.

  Canavar, sel, yangın tehlikesi
  nden korkan veya düşmanla karşı karşıya bulunan kimselerin namazlarını ertelemeleri caizdir.

  Nafile namaz kılmakta olan bir kimseyi, anne veya babası, (onun namazda olduğunu bildiği halde) çağırırsa namazı bozabilir.
  Eğer çocuğunun namazda olduğunu bilmeden çağırırsa, namazı bozması vacip olur. Eğer farz namazında ise anne veya babasından biri çağırırsa namazı bozmaz. Ancak bir tehlike dolayısıyla yardım isterlerse, namazı bozmak vacip olur.

  Bir dirhem gümüş değerinde olan şeyin (başkasına ait olsa bile) çalınma korkusu durumunda farz olsa bile namazı bozmak caizdir.

  Kadın,
  namaz kılarken tencerenin kaynayıp yemeğin taşmasından veya çocuğunun ağlayıp acı çekmesinden korkarsa namazını bozabilir.


  Paylaş
  Namaz kılarken kapı çalınırsa, namazı bozup kapıyı açmak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kapı çalındığı zaman bir insanın bir namazı kılacağı bir zaman kadar beklemek sünnettir. Kapı çalınsa bile Allahu tealanın huzurundan ayrılmak için geçerli bir neden değildir.