Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ölüler, dünyada hiç tanışmadıkları kişileri öldükten sonra, kabrinin başına geldiğinda tanıyabilir mi? Kişi tanımadığı kişiyle ahirette tanışıp görüşebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölüler, dünyada hiç tanışmadıkları kişileri öldükten sonra, kabrinin başına geldiğinda tanıyabilir mi? Kişi tanımadığı kişiyle ahirette tanışıp görüşebilir mi?

  Reklam
  Her şey Allah'ın elinde olduğuna göre, kabir / berzah aleminde bulunalar, kendilerini ziyarete gelen insanları Allah'ın inayetiyle tanıyabilirler. Orada ruh her türlü kayıttan sıyrıldığı gibi, tamamen cehalet zincirini de kırar.
  Bununla beraber Hz. Ebu Hureyre'den nakl edildiğine göre, o şöyle demiştir:
  "Kabrin yanından geçen kişi tanıdık biri ise, selam verdiğinde, kabirdeki insan da onun selamını alır ve onun kim olduğunu bilir. Eğer tanıdığı değilse, yine selamını alır." (Gazali; İhya, IV/475).
  Demek ki kabirdekiler, önceden tanımadığı ziyaretçilerin selamını da alabilmektedir. Bu açıklamaya göre, kabirdekiler daha önce dünyada tanımadıklarını tanımayabilirler. Ancak Allah dilerse tanıtır.
  Bununla beraber cennet bundan farklıdır. Dünyada, birbirini tanımayan insanlar bir araya geldikleri zaman nasıl tanışabiliyorsa, ahiret aleminde de öyle tanışabilirler. Yeter ki, cennet ehli olsunlar.
  Okunma Sayısı : 646


  Paylaş
  Ölüler, dünyada hiç tanışmadıkları kişileri öldükten sonra, kabrinin başına geldiğinda tanıyabilir mi? Kişi tanımadığı kişiyle ahirette tanışıp görüşebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Öldükten sonra kabirdeki kimse mezarının yanından geçen kişi eğer onu tanıyorsa selamına karşılık verir ve onu tanır. Tanımadığı biriyse selamını alır fakat tanımaz.ahirette insanlar birbirini tanıyacak mı,  cennette insanlar birbirini tanıyacak mı,  öbür dünyada insanlar birbirini tanıyacak mı,  öldükten sonra insanlar birbirlerini tanıyacakmı,  ahirette insanlar birbirini taniyacakmi,  insanlar oldukten sonra cenet de birbirini taniyacak mi,  ahirete insanlar birbirleri tanımıyor