Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bir insanı Allah’tan daha çok sevmenin hükmü nedir?” Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir insanı Allah’tan daha çok sevmenin hükmü nedir?”

  Reklam
  Soru: Bir kardeşimiz:
  “Bir insanı Allah’tan daha çok sevmenin hükmü nedir?” diye sormuş.
  Cevap: Bir insanı Allah’tan daha çok sevmek şirktir. Yani sevgi ve tazimde bir şeyi Allah’a eş koşmaktır. Mahlûkattan bir şeyi Allah’ı sever gibi sevmek buna örnek gösterilebilir. Allah-u Teâlâ bu şirkin sahibini tevbenin dışında asla bağışlamayacaktır. Allah (Azze ve Celle) bu nevi şirki anlatırken şöyle buyurmuştur:
  “İnsanlardan bazıları Allah’ tan gayrı eşler edinerek, Allah’ı sever gibi onları severler...”
  Bakara: 165
  Bu şirkin sahibi kimseler Allah’a şirk koştukları varlıklara ateşin içinde şöyle diyecekler:
  “Allah’a and olsun ki; biz apaçık bir sapıklık içindeymişiz. Çünkü sizi sevgi ve tazimde âlemlerin Rabb’ine eşit tutuyorduk; bizi o suçlulardan gayrısı saptırmadı. Şimdi bizim ne şefaatçilerimiz var ne de candan dostumuz.”
  Şuara: 97-101
  Allah (Azze ve Celle) başka bir ayette şöyle buyuruyor:
  “De ki: Babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, akrabalarınız, kazandığınız mallar, kesatından korktuğunuz ticaretiniz, hoşlandığınız meskenler, size Allah’tan, Rasulünden ve onun yolunda cihat etmekten daha sevgili ise, o halde Allah emrini getirinceye kadar gözetleyin.”
  Tevbe: 24
  Bir insana, Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bütün insanlardan hatta kendi nefsinden daha sevgili olmadığı müddetçe iman etmiş sayılmaz.
  Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Üç haslet kimde bulunursa imanın tadını bulur. Allah ve Rasulü kendisine başkalarından daha sevgili olmak, sevdiklerini yalnız Allah için sevmek, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra yine küfre dönmekten ateşe atılmaktan hoşlanmadığı gibi hoşlanmamak’ buyurdu.”
  Buhari: 175, Müslim: 43/67
  Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Hiç biriniz ben kendisine çocuğundan, babasından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça iman etmiş olmaz’ buyurdu.”
  Buhari: 170, Müslim: 44/70
  Abdullah bin Hişam (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
  Biz Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber bulunuyorduk. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ömer bin Hattab (Radiyallahu Anh)’ın elinden tutmuş bir haldeydi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
  −Ya Rasulallah, sen bana nefsimden başka her şeyden daha sevimlisin! dedi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:
  −‘Hayır, nefsim elinde olan Zata yemin ederim ki, ben sana nefsinden daha sevgili olmadıkça mümin olamazsın’ buyurdu. Bunun üzerine Ömer bin Hattab (Radiyallahu Anh):
  −Allah’a yemin ederim ki şu anda sen bana nefsimden daha sevgilisin dedi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de:
  −‘İşte şimdi oldu ya Ömer’ buyurdu.”
  Buhari: 6518


  Paylaş
  Bir insanı Allah’tan daha çok sevmenin hükmü nedir?” Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kalp Allahu tealanın sevgisi ile dolması gerekirken insanlar bulundukları imtihanları kaybederek Allah'tan gayrısını yerleştirir. Mal mülk ya da insanlara bağlanırlar.birini allahtan daha çok sevmek,  bir insanı allahtan daha çok sevmek,  birini allahtan çok sevmek,  insan birini allahtan cok sevmek