Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Karıncaların gelmesini engellemek için okunacak bir dua veya uygulama var mıdır? Karıncalar Firavun’un sarayını nasıl tahrip etmişler? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Karıncaların gelmesini engellemek için okunacak bir dua veya uygulama var mıdır? Karıncalar Firavun’un sarayını nasıl tahrip etmişler?

  Reklam
  Soru

  Karıncaların gelmesini engellemek için okunacak bir dua veya uygulama var mıdır? Karıncalar Firavun’un sarayını nasıl tahrip etmişler?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;  1. Karınca duası var, fakat uygulamasının fazla olduğunu sanmıyoruz. “Karınca duası” iki şekilde anlaşılmaktadır. Biri, Hz. Süleyman’ın döneminde yağmur duasını yapan bir karıncanın duasıdır. Biri de karıncanın evden kovulması için yapılan duadır.

  Birinci karınca duası için şu bilgiler verilmiştir:

  - Hz. Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre, Resulullah(a.s.m) şöyle buyurdu: “Peygamberlerden biri insanlarla birlikte yağmur duasına çıktı. Bir de ne görsün; ayaklarını semaya doğru/havaya kaldırmış bir karınca.. Bunun üzerine insanlara şöyle seslendi: “Haydi artık dönün, kuşkusuz bu karınca hürmetine dualarınız kabul edildi”(Hakim, 1/325-326; Darekutnî, es-Sünen/kitabu’l-istiska).

  Bir çok rivayet bu peygamberin Hz. Süleyman olduğunu göstermektedir. Hakim, bu hadisin sahih olduğunu belirtmiş, Zehebî de onu tasdik etmiştir(a.g.y).

  Görüldüğü gibi bu rivayetlerde herhangi bir duanın şekli belirtilmemiştir. Arapça internette bazı kaynaklarda -örneğin Darekutnı’de- var olduğunu söyledikleri bazı duaların o kaynaklarda olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık. Türkçe internet sayfalarında yer alan uzunca bir duanın hiç bir kaynağına rastlayamadığımızı da belirtelim.

  - Karıncayı kovmak için yapılan duaya gelince, bu konuda değişik dualar neticesinde karıncaların evi terkettiğine dair hayli bilgiler vardır. Ahnef b. Kays, Ahmed b. Hanbel’in bir sandalyenin üzerine çıkıp, “Ey karıncalar size zorluk çıkarmak istemiyorum. Ne olur evimi terk edin” şeklinde bir ricada bulundukları ve karıncaların gittiği bildirilmiştir.. Ayrıca bazıları “üç ihlas-felak-nas" surelerini bir kağıda yazdıkları ve ardından da “Neml suresinin 18. ayetinde yer alan “ya eyyuhe’n-nemlu’dhulû mesakinekum=Ay karıncalar yuvalarınıza giriniz!” cümlesini okuduğunu ve karıncaların evi terk ettiği bildirilmiştir.

  Bu tecrübelerden hareketle bazı şeyler yapılabilir. Ancak bize kalırsa, bu duaların ve ricalarına makbuliyeti kişiye göre değişir. Her okuyan aynı sonucu almayabilir. Bu sebeple, ziraat dairelerinden karıncaları -öldürmeyip- uzaklaştıran ilaçları alıp kullanmak isabetli bir yoldur.

  2. Karıncanın Firavun’un sarayını nasıl harap ettiğine dair bir bilgiye rastlayamadık.
  İlave bilgi için tıklayınız:


  Paylaş
  Karıncaların gelmesini engellemek için okunacak bir dua veya uygulama var mıdır? Karıncalar Firavun’un sarayını nasıl tahrip etmişler? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala her şeye hükmettiğini düşünen firavuna karşı en küçük olan askerleri ile cevap vermiştir. Her şey Allahu tealanın emrindedir. İnsanlar dahil her şey.evde bulunan karıncaların çıkması için okunması dua,  evde karınca çıkmaması için yapılan dua