Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Sevdiğim kişinin bana eş olması için dua etmem caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sevdiğim kişinin bana eş olması için dua etmem caiz mi?

  Reklam
  Sevdiğiniz kişinin size eş olması için dua etmeniz günah değildir. Hakkınızda hayırlı olması için Allah'a dua edebilirsiniz.

  Aşık olmak günah değildir. Bir hadiste, bir kadına aşık olup onu gizleyen ve kimseye söylemeden ölen birinin şehit olacağı ifade edilir. Bu nedenle aşık olmak insanın elinde olan bir şey değildir.

  Sizin de onu düşünmeniz elinizde olmadan aklınıza gelmesi caizdir. Ancak mukaddes şeyleri feda edecek kadar tapar gibi sevmek doğru değildir. Eğer evlenme imkanınız ve onu dini ölçüler dairesinde istetip almanız mümkünse hemen istetmenizi öneririz.

  Eğer bu mümkün değilse demekki hakkınızda hayırlı değilmiş deyip, Allah'tan helal süt emmiş iyi bir eşi nasip etmesini isteyip aramak gerekir.

  Hakkımızda neyin hayırlı olduğunu bilemeyiz. Belkide mutlaka olmasını istediğimiz bir şeyin sonradan, "Keşke olmasydı!.." deme ihtimali vardı. Bu nedenle isterken hayırlısını istemek, olmazsa sabır ile beklemek en güzelidir.

  Hz. Meryem'in annesi bir erkek evlat istemişti; Allah ona bir kız verdi. O çok üzülmüştü. Şimdi o annemize sorsak "Sen erkeklerden onlarca, ama kızlardan bir tane Meryem, hangini istersin?" Elbette tek Meryem'i isteyecektir; çünkü kızı peygamber annesi oldu.

  İşte biz de buna göre hareket etmeliyiz.

  Biz Allah'ın kullarıyız, O nasıl isterse öyle hareket etmek durumundayız. Nişanlı bile olsa nikahları yoksa kadın ve erkeğin beraber yalnız kalması haramdır. Çünkü nişan nikah değildir. Şahitler yanında nikahlanmalı ki oturup kalkmak helal olsun.

  Örneğin senin bir bahçendeki meyveyi birisi senden izin alsa yese ne güzeldir; senden izin almadan yerse ve ne farkı var derse ne yaparsın?

  Allah bize izinsiz dolaşmayı yasaklamıştır. İzin almak da nikah kıymakla olur.


  Paylaş
  Sevdiğim kişinin bana eş olması için dua etmem caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi evlenmeden önce eşi ile alakalı olarak Allahu tealaya dua edebilir. Huyları ve hayatının güzel olması yönünde dua edebilir. İnsan insandan çok Allahu tealadan istemeli çünkü bütün hazineler sıfatlar onda.sevdiğine kavuşmak için dua etmek günah mı,  sevdiğine kavuşmak için dua edilir mi,  sevdiğime kavuşma duası,  sevdiğine kavuşma duası,  sevdiğine kavuşmak için dua etmek caiz midir ,  sevdiğine kavuşmak için ayetel kürsi,  sevdigine kavusmak icin dua