Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Domuz eti yenilen, içki içilen masada oturmak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Domuz eti yenilen, içki içilen masada oturmak caiz mi?

  Reklam
  Genel olarak haramın işlendiği yerden uzak kalmak en idealdir. Böyle bir davete, uygun bir üslup ile, katılmanın İslâm açısından sakıncalı olduğunu ifade edip gitmemek gerekir.

  Bu nedenle bir zaruret bulunmadıkça Müslümanlar, içki içilen, domuz eti yenilen yerlerde oturmazlar, içki içenlerle, domuz eti yiyenlerle aynı mekanı paylaşmazlar, onları terk ederek tepkilerini gösterirler.

  Çünkü, hadiste ifade edildiği gibi, İslam'a göre, bir münkeri / İslam dininde yasak olan bir şeyi gören kimsenin, onu eliyle defetmesi, şayet bu elinden gelmiyorsa, diliyle bunun kötü bir şey olduğunu söylemesi, buna da gücü yetmiyorsa, hiç olmazsa kalbinden ona karşı bir antipati duyması gerekir.

  İslam âlimlerine göre, kötü işlere elle / güçle müdahale etmek devletin işidir. Dil ile nasihat etmek âlimlerin işidir. Kalp ile antipati duymak herkesin işidir. Genellikle halkın / bizlerin en çok karşılaştığı söz konusu antipatik olan ortamlarda kalmak mecburiyeti ortaya çıkarsa, oralarda bulunmaktan dolayı -inşallah- bir günah olmaz.

  Eğer bir zorunluluk sonucu olarak bulunduğunuz o ortamda, -söz gelimi domuz etinin yendiği masada- bize düşen görev, bir haramın işlendiğini görmekten dolayı vicdanımızda bir tiksinti ve hoşnutsuzluğu duymak ve orada istemeyerek oturduğumuzun farkında olmaktır. Ancak bu çağda bu pozisyonu yakalamak her zaman mümkün olmayabilir.

  "Hiçbir kimse başkasının suçundan sorumlu tutulmaz." (En'am, 6/164),

  "Eğer siz hidayet üzerinde olursanız, başkasının dalalete düşmesi size zarar vermez."(Maide, 5/105)

  mealindeki ayetlerde, suçun şahsiliği vurgulanmıştır. Tabii ki, zayıf olanlara ruhsatla, güçlü olanlara azimetle amel etmek yakışır.

  Buna göre bir haramın işlendiği masada oturmamak en güzelidir. Ancak oturmak ya da orada bulunmak zorunda olan bir Müslüman, o günahtan rahatsız oluyorsa işlenen günaha ortak olmaz ve sorumlu da olmaz.


  Paylaş
  Domuz eti yenilen, içki içilen masada oturmak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslüman sadece sözleri ile değil davranışları ile de örnektir. Kişi eğer orada oturuyorsa içki içme haramını normal göstermiş olur. Kendi nefsini zorlamamak için de masada oturmamak gerekir.ickili ortamda bulunmak,  alkollü ortamda bulunmak günah mı,  içki içilen ortamda bulunmak,  içkili mekanda bulunmak,  içki içilen yerde bulunmak,  alkollu ortamda bulunmak,  içki masasına oturmak günah mı