Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Çocuk emziren anne oruç tutabilir mi, sütü kesilebilir mi? Orucun çocuğa bir sakıncası olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuk emziren anne oruç tutabilir mi, sütü kesilebilir mi? Orucun çocuğa bir sakıncası olur mu?

  Reklam
  Hamilelik ve Çocuk Emzirmek:
  Dürrü'l-Muhtar'da:
  "Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir." (İbn Âbidin, IV, 338)
  hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de:
  "Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler." denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207).  Paylaş
  Çocuk emziren anne oruç tutabilir mi, sütü kesilebilir mi? Orucun çocuğa bir sakıncası olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutmak bir ibadet bir borçtur. Fakat gücüm yetene kadar tutmam gerekiyor düşüncesi ile başlar eğer sütüne kendisine zararı dokunacaksa kazaya bırakır. Fakat oruç mikropları vücuttan attığı için anne ve bebeği için de faydalı olur.