Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir?

  Reklam
  Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

  Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır. Çünkü böyle rastgele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.

  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (a.s.m.), "başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara," Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir.

  Gusül ve abdeste gelince, ektirilmiş kaşın bunlara mani olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü deriye işlenen kökleri olsa dahi, temizleme görevi onların üzerine intikal eder ve üzerinin yıkanmasıyla abdest ya da gusül tamam olmuş olur.


  Paylaş
  Kaşlara yapılan kontör abdeste ve gusle mani midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vücut üzerinde ve özellikle namahrem olan kimselerin görmesi mümkün olan kısımların değiştirilmesi uygun değildir. Boy abdesti sahih olmasına rağmen yapmak değiştirmek caiz değildirkontur kaş abdest geçirir mi,  kaş kontürü abdest geçirir mi,  kalıcı makyaj abdeste engel mi,  kalici makyaj abdest gecermi,  takma kirpik abdeste engel mi,  kalıcı makyaj abdest geçirir mi,  kalıcı makyajda abdest geçermi